Donanım

Windows 11’e CABC özelliği geliyor. Pekala fakat CABC özelliği nedir?

Windows 11, Dev kanalında yeni bir önizleme derlemesi daha aldı ve PC’nizin biraz daha az elektrik kullanmasına yardımcı olacak bir özelliği güçlendirmek de dahil olmak üzere bir dizi ufak ayarlama ve ekleme getiriyor.

Önizleme derlemesi 23424‘ten itibaren dizüstü bilgisayarlar sadece pil gücüyle çalıştıklarında değil, fişe takıldıklarında da devreye giren, masaüstü bilgisayarlarda da etkin olacak İçerik Uyarlamalı Parlaklık Denetimi (CABC) özelliği kazanacak. Yeniliklerin en öne çıkanı olarak da bu gözüküyor.

İçerik Uyarlamalı Parlaklık Denetimi (CABC) nedir?

CABC, görüntülenen içeriğe bağlı olarak ekranın belli kısımlarını akıllı bir halde karartarak (veya aydınlatarak) “görsel deneyimi” engellemeden güç kullanımını azaltmayı amaçlıyor.

Başka bir deyişle, karartma tarafındaki ufak ayarlamaların ekranda baktığınız imajda gözle görülür bir fark yaratmaması gerekiyor lakin bu ayarlamalar size bir ölçü güç tasarrufu sağlıyor.

Bu özelliği her vakit açık olacak biçimde ayarlayabilir, devre dışı bırakılabilir yahut isterseniz CABC’nin yalnızca pil gücüyle çalıştığınız vakitlerde devreye girmesini seçebilirsiniz.

23424 derlemesinin içerisindeki başka değişiklik ve yeniliklerin ortasında ise, artık daha büyük olan yeni bir pano bulunuyor. Yeni pano, şayet ekranınızda kâfi yer varsa çok daha rahat olacağı kestirim edilebilecek bir biçimde, artık üç sütun genişliğinde alana sahip.

Ayrıca her önizleme derlemesi ile birlikte yayınlanan olağan blog gönderisinde ayrıntılı olarak açıklanan, olağan düzeltmeler ve küçük ayarlamalar da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu