Donanım

PCIe 6.0, beklenenden süratli geliyor!

PCI Express 5.0 standardı tüketici tarafına şimdi yeni ulaşmaya başladı. Lakin ortaya çıkan yeni bilgiler, PCIe 6.0’ın bant genişliği ve okuma suratları üzere bir ekip test sonuçlarını gözler önüne seriyor. Münasebetiyle PCIe 6.0 standardı beklenenden daha süratli gelebilir.

PCIe 6.0, selefini 2’ye katladı!

Şu anda piyasadaki en performanslı SSD’ler, PCIe 4.0’ın sürat limitine takılmış durumda. Bu standardın okuma ve yazma suratını 7.800 Mb/s’ye kadar kısıtlıyor olması büyük bir mani oluşturuyordu. Yeni duyurulan PCIe 5.0 ise bunun neredeyse iki katı olan 14.000 Mb/s’ye kadar sürat sunabiliyor.

Geçtiğimiz günlerde bencmark test sonuçları ortaya çıkan Samsung’un yeni PM1743 model numaralı SSD’si, PCIe 5.0 standardıyla birlikte 13,829 Mb/s sürate ulaşarak şirketin rekor kırmasını sağladı. Yani selefi olan 4.0’lı modelleri neredeyse 2’ye katladı.

PCIe 6.0 teknolojisine sahip olacak SSD’ler de tıpkı 5.0’ın 4.0’a yaptığı üzere, selefini sürat manasında 2’ye katlayacak. Yani 28.000 Mb/s suratlara çıkabilecek. Ayrıyeten X16 slotu üzerinden tek tarafta 128 Gbps, çift taraflı 256 Gbps transfer yapabilecek.

PCI Express 5.0 standardına yeni geçtiğimiz bu günlerde 6.0’ın beklenenden erken geleceğini duymak sevindirici bir haber oldu. Lakin şu anda geliştirme basamağı hala devam ediyor. Münasebetiyle önümüzdeki 2 yıl içerisinde beklememiz yanlışsız olmaz.

2024 yılında ise, tıpkı şu anda PCIe 5.0’da olduğu üzere öncülük eden şirketlerin birinci modellerini yahut ticari versiyonlarını tanıtması bekleniyor. Münasebetiyle meskenlere girmesi en erken 2025’i bulacak üzere gözüküyor. Hasebiyle bu mühlet içerisinde 5.0’a adapte olmaya odaklanmak daha mantıklı olacaktır.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu