Sosyal Medya

Snapchat’ten ABD Patent Ofisi’ne “gözlük” davası

Snapchat ya da uzun müddettir kullandığı ismiyle Snap, ABD Patent Ofisi (USPTO) ile davalık oldu. Şirket bu farklı davayı ise Snapchat Spectacles, akıllı gözlüğünün ismi için açtı. Buna nazaran her şey patent ofisinin bu ismin markalaştırmaya uygun olmadığını düşünmesiyle başladı. Uzun müddettir toplumsal medyada gücünü kaybeden platform, Spectacles yatırımından hala umutlu.

Snapchat Spectacles için ABD Patent Ofisine farklı dava

Aslında her şey İngilizcede gözlük manasına gelen Spectacles sözcüğünün Snapchat tarafından marka ismi olarak akıllı gözlüğünde kullanması ile başladı. Firma 2016 yılında tanıttığı akıllı gözlüğün ismini markalaştırmak için ABD Patent Ofisi’ne müracaat yaptı.

Ofis ise yaptığı incelemede, gözlük isminin akıllı gözlüklerde kullanıldığını ve eserin gözlük markasını almasına neden olacak ayırt edici özelliğe sahip olmadığına karar verdi. Snap ise bu karar sonrası kuruma verdiği kararla ilgili dava açtı. Şirket ise Spectacles ismini kullanan akıllı gözlük modellerinin kamera kullanımı ve anlık görüntü çekimi üzere özellikleri ile rakiplerinden ayrıldığı görüşünde.


Spectacles AR gözlüğü, 2021 yılı ortasında tanıtıldı lakin şimdi piyasaya çıkmış değil

Her ne kadar Snapchat, Spectacles için dava açmış olsa da akıllı gözlük şirket için tam manasıyla fiyasko oldu. Akıllı gözlük atılımı öncesi toplumsal medyanın doruğunda yer alan firma, bu büyük yatırımın meyvesini alamadı. İstediği sonucu alamasa da Snap, Spectacles’ın ikinci versiyonunu da piyasaya çıkardı. Son olarak ise AR yani artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip Spectacles modeli ortaya çıktı. Fakat bu model şu an için yalnızca şirket içinde kullanılıyor.

Snap, akıllı gözlük bilhassa uygulamaya bağlanıp fotoğraf ve kısa görüntüler çekmek için kullanıyor. Birinci çıktığı vakitler önünde kuyruklar oluşan Spectacles otomatlarına karşın, Snap gözlükten 40 milyon dolar üzere büyük bir para kaybetti. Bunun temel nedenleri ise Snapchat akıllı gözlük modelinin hem berbat tasarımı hem de Snapchat uygulaması dışında epey fonksiyonsuz olması.

Birinci devir için neredeyse rakipsiz olan ve 130 dolar fiyata sahip olan model 2018 yılında ise ikinci versiyonu ile karşımıza çıktı. Lakin kamerası daha gelişmiş olan bu model de birinci model üzere beklentileri karşılamadı. Yeniden firma 2020 yılında gözlüğün üçüncü versiyonu ile karşımıza çıktı. Şirketin AR temelli Spectacles modeli ise Metaverse akımı ile tüm rüzgarı bilakis çevirme ihtimali de var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu