Mobil

En düzgün kameraya sahip telefonlar (2022)

Fotoğraf makineleri, vakit içerisinde büyük değişim ve gelişim gösterdi. Eski ampullü, siyah beyaz çekim yapan aygıtlardan, günümüzün DSLR ve aynasız modellerine kadar tahminen de binlercesi bu seyahatin bir modülü oldular. Ama günümüzde piyasaya sürülen üst segment en uygun kameraya sahip akıllı telefonlar artık yavaş yavaş bu büyük makinelerin yerini almaya başladı.

En âlâ kameraya sahip akıllı telefonlar

Listemizi oluştururken globalde ve ülkemizde satışı olmayan modelleri dahil etmedik. Ayrıyeten bu akıllı telefonların görüntü kayıt özelliklerine ve öz çekim performanslarına bakmaksızın sırf ana kameralarının fotoğraf çekimini göze alarak bir sıralama gerçekleştirdik.

Aslında listemize üst sıralardan dahil etmek istediğimiz Huawei P50 ailesi, Google Pixel 6 modelleri ve Xiaomi 12 Pro üzere pek çok aygıt mevcut. Ancak bunları belirtmiş olduğumuz üzere ülkemizde resmi olarak satışı olmadığı yahut şimdi başlamadığı için dahil etmedik. Lakin öteki modellerin de epey rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz.

iPhone 13 Pro Max

Apple’ın bu yıl tanıttığı ve bilhassa lenslerinin büyüyen boyutuyla gündeme gelen aygıtı iPhone 13 Pro Max kamera konusunda öne çıkan aygıtlar ortasında yer alıyor. 12 Megapiksel çözünürlüğe sahip olan art kamerası Sensor-shift OIS ve HDR üzere pek çok özelliği beraberinde getiriyor.

Buna ek olarak F1.5 diyafram açıklığına sahip olan geniş açı ana kamerası LiDAR sensöründen derinlik algılaması konusunda büyük takviye alıyor. Ayrıyeten 3x optik yakınlaştırma yapabilen 12 Megapiksel pahasındaki F2.8 kıymetindeki telefoto lensi ve tekrar 12 Megapiksellik 120 derece açı sunan bir ultra geniş açı kamerayla birlikte geliyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung bir kaç yıldır üzerinde çalıştığı lens ve sensörünü S21 Ultra modeline entegre ederek kamera manasında kullanıcılarını mutlu etti. Aygıt 108 Megapiksel, 1/1.33 İnç sensör boyutuna sahip F1.8 kıymetindeki HDR ve OIS ana kamerasıyla öne çıkıyor.

Buna ek olarak da Lazer Otomatik Odaklama (Laser Auto Focus-LDAF) sistemi sayesinde kadraj değişimine epeyce süratli reaksiyon verebiliyor. Ayrıyeten 12+10+10 formunda 3 kamerası daha bulunuyor. Bu sayede hem 3x ve 10x optik yakınlaştırma hem de geniş açı çekim imkanı sunuyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Huawei P40 Pro

Huawei’nin P50 Pro modelinin 2022’nin birinci çeyreğinde ülkemizde satışa çıkacağı söyleniyor. Lakin o vakte kadar selefi listedeki yerini koruyor. P40 Pro modeli F1.9 diyafram açıklığına sahip 50 Megapiksel lensi, 1/1.28 İnç boyutundaki sensörü ve OIS ile EIS dayanağı bir ortada karşımıza çıkıyor.

Buna ek olarak aygıtın 1/1.54 sensör boyutu ve F1.8 diyafram açıklığı olan 40 Megapiksel Ekstra geniş açılı kamerası bulunuyor. Ayrıyeten P40 Pro’da F3.4 pahasındaki 12 Megapiksel telefoto kamerası ve TOF (Time of Flight) 3D sensör takviyesi de bulunuyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Oneplus 9 Pro 5G

OnePlus 9 Pro, Snapdragon 888 işlemcisinin yanı sıra 8 GB ve 12 GB RAM seçenekleriyle geliyor. Depolama tarafındaysa, konfigürasyona nazaran 128GB ve 256GB olanı seçebiliyorsunuz. Aygıtta dörtlü art kamera dizilimini görüyoruz.

50 Megapiksel ana kameraya; 48 Megapiksel geniş açılı ve OIS dayanaklı lens, 8 Megapiksel telefoto ve 2 Megapiksel mono eşlik ediyor. Ayrıyeten aygıt fotoğraf çekimi konusunda tanınmış olan Hasselblad markası ile ortak üretilen lensleri kullanıyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Xiaomi Mi 11T Pro

Xiaomi’nin Mi 11 Ultra ve yeni tanıttığı 12 ailesini şu anda piyasada bulmak bir epey güç. Hasebiyle biz de onları aratmayacağını düşündüğümüz Mi 11T Pro’yu listemize dahil ediyoruz. Amiral gemisi aygıt 5 nm fabrikasyon süreci ile üretilen Snapdragon 888‘den güç alıyor.

Mi 11T Pro’nun art tarafında 3’lü dizilime sahip bir kamera adası görüyoruz. 108 Megapiksel ana kamerayla gelen aygıtta, 8 Megapiksel ultra geniş açılı kamera ve 5 Megapiksel telemakro kamera bulunuyor. Ayrıyeten ana kamerası 8K çözünürlüğünde görüntü kaydı yapabiliyor.

Eseri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Samsung Galaxy Z Fold3

Günümüz teknolojisinde katlanabilir akıllı telefonlar artık giderek popülerleşiyor. Yakın gelecekteyse piyasadaki pazar hisselerini büyüterek, raflardaki her 3 telefondan biri olmayı hedefliyorlar. Münasebetiyle biz de listemize Samsung’un 3. kuşak Fold modeli olan Galaxy Z Fold3 5G’yi dahil ettik.

Aygıtın ana kamerası F1.8 diyafram açıklığına, HDR ve OIS dayanağına sahip 12 Megapiksellik bir kamerayla birlikte geliyor. Modelin öteki kameraları da tıpkı Apple’ın iPhone 13 Pro Max modelinde olduğu üzere 12+12 Megapiksellik bir dizilimle bizleri karşılıyor. Bunlar 2X optik zoom ve ekstra geniş açı kameraları.

Doğal bu noktada şayet bir katlanır telefon arayışındaysanız, Huawei’nin Mate Xs modeline de bakmanızı öneriyoruz. Şirket bu modelinde de tıpkı P serisinde olduğu üzere Leica ile bir işbirliği içerisinde eseri geliştiriyor. Fakat biz 3. nesil olması sebebiyle daha stabil ve oturmuş bir dizayna sahip olduğunu düşündüğümüz için bu noktada listemize Galaxy Z Fold 3’ü ekledik.

Eserleri buradaki linke tıklayarak satın alabilirsiniz.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu akıllı telefonların kameraları fotoğraf makinelerine rakip olabilir mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu