Bilim

Uzaylılardan Gelen Lazerleri Tespit Etmek İçin Yeni Sistem Geliştirildi!

Kimi bilim insanları, uzaylı uygarlıkların çok uzak uzaklıklarla irtibat kurmak için lazerler kullanıyor olabileceklerine inanıyor ve artık söylediklerini duyabilecek bir sisteme sahibiz. LaserSETI ismiyle bilenen sistem, tipik olarak radyo iletimlerinin yarım milyon katı bit’e kadar çıkabilen büyük ölçüde bilgiyi iletmek için kullanılabilecek görünür ışık darbeleri için geceleri gökyüzünü tarıyor.

SETI Enstitüsü tarafından işletilen yeni sistem, bizi yabancı uygarlıklarla temas kurmaya hiç olmadığı kadar yaklaştırabilir; olağan ki orada olduklarını varsayarsak…

Hawaii Üniversitesi’nin söylediğine nazaran, Hawaii’deki Haleakala Dağı‘ndaki mevcut binanın çatılarına yeni optik algılama ekipmanları kuruldu. Bu yeni donanım, dünya dışı ömürden gelen iletileri kodlayabilecek nanosaniye uzunluğundaki ışık darbelerini arayarak, SETI araştırmacılarının gökyüzünün her zamankinden daha geniş bir alanını izlemesine imkan sağlayacak.

Hawaii Üniversitesi Astronomi Enstitüsü profesörü Karen MeechHayatın öteki bir yerde var olma mümkünlüğü, bilhassa Venüs’ün atmosferinde bulunan biyolojik olarak farklı moleküllerin raporları, NASA tarafından iki Venüs vazifesinin seçilmesi, Mars Perseverance keşif misyonu ve Jüpiter’in ayına düzenlenecek yaklaşmakta olan Europa Clipper keşif misyonu ile heyecan verici” diyor.

Meech, kelamlarına şöyle devam ediyor: “Hawaii Üniversitesi, hem yaşanabilir dünyaların oluşumuyla ilgili araştırmalar, hem de ötegezegenlerin keşfi ve gezegenleri tespit etmek için yenilikçi ayna ve teleskop teknolojisinin geliştirilmesi yoluyla, öteki yerlerde ömür mümkünlüğünü araştırmak gayesiyle astrobiyolojiye uzun süre önce dahil olmuştur. Teknolojik izleri arayarak bu araştırmaya yeni bir istikamet eklemek heyecan verici.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu