Sosyal Medya

Aboneliğe dayalı Twitter Blue, Türkiye’de görüldü

Twitter’ın isteğe bağlı aylık abonelik hizmeti Twitter Blue, şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabiliyor. Hizmeti satın alanlar, toplumsal medya platformunun mevcut özelliklerine ek olarak tweet geri alma, reklamsız makale okuma, özel uygulama simgesi belirleme üzere çeşitli imkânlara erişebiliyorlar.

Dört ülkede kullanılabilen Twitter Blue, şimdiye kadar Türkiye’de erişime açılmadı. Lakin bu durumun yakında değişebileceğini gözler önüne seren bulgular yakaladık. Kısa bir müddet evvel, Twitter’ın hem taşınabilir hem de web sürümünde birtakım profillerin Ayarlar menüsüne ‘Blue’ düğmesi büsbütün Türkçeleştirilmiş bir halde eklendi.

Twitter Blue yakında Türkiye’ye geliyor

Twitter, yardım sayfasında Blue hizmetinin şu anda ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da kullanılabildiğini belirtiyor. Resmi olarak Türkiye’de kullanıma açıldığına yönelik rastgele bir duyuru olmamasına karşın, Blue butonu belli Türk kullanıcıların profilinde gözükmeye başladı.

Lakin butonun şimdilik hiçbir fonksiyonu bulunmuyor. Tıklandığında ise “Bir sorun oluştu. Tekrar yüklemeyi dene.” ihtarıyla bir arada ‘Tekrar dene’ seçeneği kullanıcıları karşılıyor. Başka yandan Twitter Blue kapsamında sunulan özellikler büsbütün Türkçe yazılmış bir halde ekranda yer alıyor. Bu da, hizmetin çok yakında ülkemizde açılabileceği manasına geliyor.

Blue, ezkaza tweet atma kaygısını bitiriyor

Twitter Blue hizmetinin en büyük özelliği: tweet geri alma seçeneği. Şirketin “bu bir düzenleme butonu değildir” vurgusu yaptığı bu özellik, kullanıcılara bir tweeti gönderdikten sonra şimdi öbürleri tarafından görülmeden geri çekme imkânı tanıyor. Ayrıyeten varsayılan geri alma mühleti 30 saniye iken; isteğe nazaran 5, 10, 20 yahut 60 saniye yapılabiliyor.


Twitter Blue Türkiye fiyatı 30,99 TL olabilir.

Bir öteki dikkat çeken Blue ayrıcalığı da: özel uygulama simgeleri. Bu özellik sayesinde kullanıcılar, Twitter’ın taşınabilir uygulamasının telefonunda görüntülenme biçimini değiştirebiliyorlar. Birçok renkli yahut dönemsel seçenek ortasından tercihe nazaran Twitter’ın ikonu özelleştirilebiliyor. Ayrıyeten sonlu müddet kullanılabilen yeni görünümler de Blue’ya ekleniyor.

Başka Twitter Blue özellikleri:

  • Reklamsız Makaleler: ABD merkezli tanınan yayıncılardan oluşan bir ağda reklamsız okuma tecrübesi (ödeme duvarı erişimi hariç).
  • En Tanınan Makaleler: Ağında son 24 saatte en çok paylaşılan makalelere kolay kolay göz at.
  • Okuyucu: Uzun tweet dizilerini okumanın daha kolay yolu. Tweet dizisinin üst kısmındaki okuyucu simgesine dokunarak Okuyucu özelliğini açın yahut bunu metin boyutunuzu değiştirmek için kullanın.
  • Yer İşareti Klasörleri: Yer İşaretlerini klasörlerde düzenleyerek bitmeyen kaydırma sürecinden kurtul.
  • Gezintiyi kişiselleştir: En çok kullandığın sayfaları sekme çubuğundan ayarla.
  • Uygulama Teması: Twitter tecrübenin için sadece senin görebileceğin yeni bir tema rengi seç.
  • Daha uzun görüntüler yükle: Paylaşacak daha fazla şeyin olduğunda 10 dakikaya kadar görüntüler yükleyip tweetleyebilirsin.
  • Sabitlenen sohbetler: Favori sohbetlerini Direkt Bildiri gelen kutunun en üstüne sabitlemek için sohbeti kaydır.

Pekala ya sizler Twitter Blue Türkiye pazarında açıldıktan sonra satın almayı düşünüyor musunuz? Yorumlarınızı aşağıdaki alana yazabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu