Sosyal Medya

Twitter alternatifi T2, gözünü mavi tikini kaybedenlere dikti

Elon Musk’ın, bir evvelki idare altında doğrulanan binlerce kullanıcının mavi tikini kaldırmaya karar vermesi ve herkesi Twitter Blue’ya yönlendirmesi sonrasında, Twitter alternatiflerinden biri, bu “eski” onay işaretli kullanıcıların kimilerini kendi platformuna çekmeyi umuyor. İki eski Twitter çalışanı tarafından yönetilen ve katılmanın sadece davet ile mümkün olduğu bir hizmet olan T2, kullanıcıların “eski” Twitter mavi tiklerini sitesine taşımalarına müsaade vereceğini söylüyor.

T2, Musk’ın Twitter’ı devralmasının akabinde süratle ortaya çıkan ve büyüyen alternatiflerin ortasında yer alıyor. Bu platform, Mastodon üzere daha evvel de var olan kimi rakiplerinden daha küçük olsa da, Musk öncesi Twitter ile ilişkilendirilen “kamu meydanını” tekrar hayata geçirmeyi amaçlıyor. Hatta, kurucu Gabor Cselle, büsbütün yeni bir tecrübe yerine kimi basitleştirmelerle Twitter’ın hayli kolay bir kopyasını ortaya koyma niyetinde olduğunu açık bir formda belirtiyor.

Başka bir deyişle, ilerleyen vakitlerde isminin değişmesi planlansa da şimdilik T2 olarak bilinen toplumsal ağın, Twitter’ın eski doğrulama programını temel alan bir “Onay İşareti” özelliği başlatması şaşırtan değil. Bu kullanıcılar, T2’nin doğrulama sürecinden geçmek için kısa bir form doldurabiliyor. Ayrıyeten bu özellik, T2’nin bekleme listesindekiler tarafından da kullanılabilecek.

Twitter’daki eski doğrulamalar 1 Nisan tarihinde sonlanmaya başladığı için, kullanıcıların programdan yararlanmak için şimdilik sırf birkaç günleri bulunuyor. Lakin şirketin, Twitter’ın eski doğrulamaları sona erdiğinde farklı yollarla doğrulama sunmaya yönelik bir planı da bulunuyor. Ayrıyeten T2’nin form tabanlı doğrulaması, Twitter Blue aboneliği ile alınan yeni doğrulamalarda kullanılamayacak.

T2, yeni doğrulama özelliklerinin yanı sıra birkaç farklı kıymetli adımı daha duyurdu. Şirket, eski bir Discord yöneticisini yeni CTO’su olarak atadı ve Twitter kullanıcılarına tanıdık gelecek bir tekrar tasarımı başlatıyor.

Ancak yeni Twitter rakiplerinin tamamı üzere, T2’nin de platforma gerçek bir rakip olmaya yaklaşmadan evvel uzun bir müddete gereksinimi var. Yeniden de, Mastodon’un kurucu CEO’su Eugen Rochko‘nun da belirttiği üzere, Twitter’ın eski doğrulamaya sahip olanlar üzere daha tesirli kullanıcıları, alternatifi olan platformlar için çok bedelli şahıslar. T2 bu kullanıcılardan daha fazlasını kendi bünyesine katabilirse, gayelerine ulaşması çok daha kolay olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu