Sosyal Medya

Telegram kullanıcıları, platformun başına keder olabilir!

Telegram, iletileşme uygulamaları ortasında popülerliğini koruyor. Güvenlik açısından sunduğu yenilikler sayesinde kullanıcılar tarafından da pek çok kere tercih edilen platform, bazen bu durumun negatif tesirini de görmekte. Çünkü son yapılan açıklamalar, uygulamanın geleceğini tehlikeye atacak cinsten.

Almanya cephesinin radarında olan Telegram, bünyesindeki birtakım kullanıcılar nedeniyle, internet ortamındaki hayatını tehlikeye atıyor. İçişleri Bakanı Nancy Faeser bahisle alakalı değerli demeçler verdi.

Birtakım Telegram kullanıcıları, platformu tehlikeye atıyor

Basına konuşan bakan Faeser, Telegram‘ın ekseriyetle, siyasi emellerle kullanılmaya başlandığının altını çizdi. Çok sağcı kümelerin ve hükumet aleyhinde aşı zıddı propagandalarda bulunan şahısların kümeler açtığını savunan bakan, bunların bir halde önlenmesi gerektiğini savundu. Faeser‘a nazaran bu durumun devam etmesi, uygulamanın hayatına tehlike katıyor.

Alman maddelerini ihlal etmeye kalkışan şahısların ceza alması gerektiği düşünülürken, bu durumu toplumsal medya üzerinden gerçekleştirenler de devletin radarına girmiş bulunmakta. Her ihtimale karşı sistemin sağlanması gerektiğini savunan Faeser, “gerekirse” Telegram platformunun büsbütün kapatılabileceğini açıkladı. Almanya’nınkapatmaktan çekilmeyeceği öğrenilen Telegram cephesinden ise şimdi bir karşılık gelmedi.

Piyasadaki rakiplerine göre daha düzgün bir şifreleme servisine sahip olan Telegram ise, bu biçim durumlara karşı olağan olarak devletlerin dikkatini çekebiliyor. İletileri yalnızca alan ve gönderen ortasında tutmayı başaran uygulama ayrıyeten, muhakkak başlı kümelere daha süratli içerik yayılmasının da önünü açmakta.

Bilhassa ülke genelinde aşı tersleriyle uğraşan Almanya cephesi, platform içerisindeki nefret telaffuzlarının sonunu getirmek istiyor. Nüfusunun yüzde 72‘sini aşılayabilen ülke, en azından Telegram‘ın bu durumun önüne geçmesine müsaade vermemeyi amaçlıyor. Ayrıyeten Almanya, Telegram ile alakalı kaygıları olan tek ülke değil. Çünkü Rusya, Çin, Hindistan ve kimi birkaç ülke de Telegram‘ın güvenilirliği konusunda soru işaretlerine sahip. Ayrıyeten bu ülkeler, platforma belirli başlı kontroller yapabiliyor. Görünüşe nazaran Almanya da bu üslup bir yetkiye sahip olmak için kolları sıvayacak.

Pekala sizler Almanya‘dan gelen Telegram kaygısını nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce hükumet, uygulamanın sonunu getirebilir mi? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu