BilimTeknoloji

Türkiye’nin birinci ulusal istihbarat gemisi TCG Ufuk envantere giriyor

Türkiye’nin birinci ulusal istihbarat gemisi olma özelliği taşıyan test ve eğitim gemisi TCG Ufuk, 14 Ocak’ta düzenlenecek merasim ile Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek ve Türk donanmasının hizmetine girecek. Türkiye’nin denizlerdeki ulusal gücünü bir kademe daha artacak.

TCG Ufuk (A-591) gemisi STM ana yükleniciliğinde inşa edildi. Test ve Eğitim Gemisi olarak geliştirilen TCG Ufuk, sinyal ve elektronik istihbarat misyonlarında de kullanılabilecek. Bu nedenle Test ve Eğitim gemisi olmasına karşın Türkiye’nin birinci ulusal istihbarat gemisi olarak da kayıtlara geçiyor.

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak dizayn edilen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk (A-591), ağır iklim ve deniz kaidelerinde 45 gün boyunca kesintisiz seyir yapabilecektir. Gemi 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk bir helikopter için iniş platformuna sahip.

Ufuk Korveti’nin komuta denetim, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından geliştirildi. Önleyici istihbaratın, bilhassa sinyal istihbaratının ehemmiyet kazandığı bugünün dünyasında Ufuk Korveti, çok büyük bir boşluğu dolduracak. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü, duyan kulağı olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu