BilimTeknoloji

Yeşil hidrojenle çalışan uzay uçağı, hipersonik suratlara ulaşacak

Avustralyalı Hypersonix Launch Systems şirketi, rastgele bir karbon emisyonu yahut öbür ziyanlı gazları üretmeden küçük uyduları alçak dünya yörüngesine taşıyacak, yeşil hidrojenle çalışan tekrar kullanılabilir bir fırlatma sistemi geliştiriyor.

Mach 12’ye kadar hızlanılabilecek

Wirraway olarak isimlendirilen fırlatma sistemi üç kademeli olarak gerçekleştirilecek. Birinci evre sistemin fırlatılmaya başlanacağı birinci pozisyonu tabir ediyor.İkinci evrede Boomerang üsse geri dönmeden evvel Delta Velos Orbiter’ı 5 Mach’e hızlandıracak.

Üçüncü kademede ise 5 Mach’ten 12 Mach‘e kadar hızlanarak Delta Velos Orbiter, 50 kg’lik uydu yüklerini hür bırakacak ve üsse geri dönecek. Uydu ise termal müdafaa sisteminden kurtularak alçak dünya yörüngesine yerleşecek.

Hypersonix Spartan scramjet motorları güç verecek

Şirketin 30 yıllık araştırmalarının ve HiFiRe ve HyShot programları aracılığıyla 6.000’den fazla yerden ateşleme ve 11 yörünge altı uçuşun sonucu olduğunu belirtilen Hypersonix Spartan scramjet motoru tarafından tahrik edilecek Delta Velos Orbiter’de dört adet motora yer verilecek.

Sidney Üniversitesi’nde yeni jenerasyon eklemeli üretim teknolojisi kullanılarak yüksek sıcaklıklara dayanacak halde 3D baskılı Seramik Matris Kompozit(CMC) bileşenlerden üretilen Spartan, sudan hidrojen çıkarmak için güneş gücünü kullanıyor. Resen ateşlenen, tekrar kullanılabilir olan ve hareketli modül içermeyen motor, hidrojen ile çalıştığı ve sadece su buharı yaydığı için karbon nötr tahrik sağlıyor.

Evvel test uçakları geliştirilecek

Şirket, son uzay uçağı da üç kademede gerçekleştirecek. Birinci olarak uçağın yine kullanılabilirliği ve menzili üzere parametreleri doğrulamak için Dart AE isimli bir uçak geliştirilecek. Uçak, yaklaşık 2,8 m uzunluğa sahip olacak. Yalnızca bir Spartan motorla çalışacak ve 500 km menzilli Dart AE’nin 2023’ün birinci çeyreğinde lansmanın yapılması hedefleniyor.

Dart AE’yi ,5 m uzunluğunda, 2 m kanat açıklığına ve 0,6 m gövde genişliğine sahip Delta Velos Demonstrator takip edecek. Uçak kendisine 2.500 km menzil sağlayan dört Spartan scramjet motoruna sahip olacak. Bu projenin ise 2023’ün 4. çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

Üçüncü ve son etap olan Delta Velos Orbiter ise 12 m uzunluğa, 3,5 m kanat açıklığına ve 1 m gövde genişliğiyle gelecek. 2024’ün sonunda Orbiter’in misyona başlayacağı düşünülüyor.

Şirket, uydu misyonlarının haricinde yolcuları Avustralya’dan ABD’nin doğu kıyısına yalnızca 2,5 saatte taşıyabilecek hipersonik uçaklar geliştirmeyi de planlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu