Bilim

Uzay’da nasıl oruç tutulur?

Ramazan ayının başlaması ile birlikte Dünya’nın her yanındaki Müslümanlar oruç tutmaya başlarken, Ramazan ayına Dünya dışında yakalanan bir Müslüman da var. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) astronotu Sultan Al Neyadi şu anda Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda misyon alıyor ve bu da pek çok kişinin uzayda nasıl oruç tutulduğunu merak etmesine sebep oluyor.

Uzayda nasıl oruç tutulur?

Ay takvimini kullanarak belirlenen Ramazan ayı ve oruç müddeti, uzayda, Dünya’nın yörüngesinde muazzam bir süratle dönerken 16 gündoğumu ve günbatımı yaşandığı için, Ay’ın doğuşu ve batışını takip ederek belirlenemiyor.

Neyse ki UUİ’nin çalışmaları, Koordineli Üniversal Vakit (UTC) kullanılarak gerçekleştiriliyor ve Al Neyadi de bu saati takip edebilir.

Al Neyadi, NASA astronotları Stephen Bowen ve Warren Hoburg ve kozmonot Andrey Fedyaev ile birlikte Crew 6’nın bir modülü olarak UUİ’de yer alıyor. Sırt ağrısından bitki biyolojisi ve materyal bilimine kadar hususlarda 19 deney yürüteceği UUİ’de uzun müddetli bir misyonda bulunan birinci Buyrukluk astronotu olarak öne çıkıyor. Birinci Buyrukluk astronotu olansa Hazza Al Mansouri idi; 2019’da yaklaşık sekiz gün boyunca UUİ’de kalmıştı.

Al Neyadi, Dünya’nın yörüngesinde geçirdiği altı ay boyunca Ramazan Bayramı’nı ve Kurban Bayramı’nı da kutlayacak. Al Neyadi, astronot arkadaşlarıyla birtakım Buyrukluk yemeklerini paylaşacağını söyledi.

Al Neyadi ve Al Mansouri dışında uzaya seyahat eden dokuz Müslüman erkek daha bulunuyor. Bu astronotların birincisi 1985’te Prens Sultan bin Salman Al Saud’tu. Lakin, birinci Malezyalı astronot Şeyh Muszaphar Şukor Malezya Ulusal Fetva Kurulu’ndan yönergeler talep edene kadar Müslümanların uzayda nasıl ibadet edecekleri konusunda kamuoyunda hiçbir tartışma olmamıştı.

Uzayda hayat, bilhassa kıble tarafının belirlenmesi, namaz sırasındaki çökme hareketleri ve abdest alma üzere pek çok soruyu gündeme getiriyor. Mikro yerçekiminde taraf, namaza başlarken astronotların tercihine bırakılıyor, diz çökmek zarurî değil ve abdest almak için ıslak havlu kâfi kabul ediliyor.

Uzayda dini ibadetleri uygulamak yeni bir olay değil. Birinci İsrailli astronot Ilan Ramon, Columbia Uzay Mekiği’nin 2003’teki trajik son uçuşunda Şabat sırasındaydı. UUİ’de Noel de tertipli olarak kutlanıyor ve kozmonotlar, 7 Ocak’ta gerçekleşen Ortodoks Noelini kutluyor. Bir Presbiteryen olan Buzz Aldrin, Ay’da bir cemaat ayini gerçekleştirdi. Katolikler içinse, Ay’ın tamamı Orlando Piskoposunun piskoposluklarının bir modülü olarak kabul ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu