Bilim

Omicron’un Çıkış Noktası, Bu Şaşırtan Hayvanlar Olabilir mi?

Çinli araştırmacılar, üstün bulaşıcı Omicron varyantının farelerle tesadüfen müsabaka yoluyla ortaya çıkmış olabileceğine dair ispatlar buldu. Araştırmalarında birtakım ihtarlar ve sınırlamalar bulunsa da, varyantın zayıf bir bağışıklık sistemi olan, kronik olarak hasta bir beşerde evrimleştiğine dair hakim teoriye değişik bir alternatif sunuyorlar.

Araştırma, Journal of Genetics and Genomics’te Noel öncesinde yayınlandı, fakat makalenin fiyatsız bir taslağı baskı-öncesi sunucusu bioRxiv’de bulunabilir.

SARS-CoV-2 Omicron varyantı birinci olarak 24 Kasım 2021’de Güney Afrika’da bildirildi. Varyant, kimileri onu aşılara karşı daha dirençli ve öbür varyantlara kıyasla daha bulaşıcı hale getiren 45 mutasyon içerdiğinden ötürü besbelli bir halde tuhaftı. En değişik özelliklerinden biri ise bu mutasyonların birçoklarının daha evvel başka varyantlarda görülmemiş olmasaydı. SARS-CoV-2 varyantlarının evrim ağacında, Omicron bilhassa dikkat çeken bir gariplik olarak öne çıkıyor.

Bu tuhaflığı açıklamak için, Pekin’deki Çin Bilimler Akademisi’nden bir takım, bu mutasyon dizisinin, insan hastalarda gelişen virüslerden farklı olduğunu, fakat fare hücrelerinde virüs evrimi ile bağlantılı mutasyonlara çok benzediğini savunuyor. Ayrıyeten mutasyonların, virüsün fare hücrelerini enfekte etmeye adapte olduğunu gösterdiğini söylüyorlar.

Bunun, virüsün insanlardan farelere sıçramış olabileceğini ve insanlara geri atlamadan evvel bu olağandışı mutasyonları biriktirdiğini önerdiğini söylüyorlar.

Araştırma müellifleri makalelerinde, “Sonuçlarımız, Omicron’un ceddinin insanlardan farelere atladığını, bu konakçıyı enfekte etmeye elverişli süratle birikmiş mutasyonların daha sonra insanlara geri sıçradığını ve bu da Omicron salgını için cinsler ortası bir evrimsel yörüngeye işaret ettiğini gösteriyor” dedi.

Lakin, bu teorinin birtakım soru işaretleri de bulunuyor. Öncelikle, SARS-CoV-2 farelere bulaşma konusunda pek başarılı değil. Virüsün tipik olarak giriş elde etmek için kullanacağı fare hücrelerinin modülü, standart SARS-CoV-2 spike proteini için çok düşük benzerliğe sahip. Öteki araştırmacılar, SARS-CoV-2’yi laboratuvardaki fareleri enfekte edecek biçimde uyarlamayı başardılar. Bu da laboratuvar hayvanlarının varyantın kökeninde yer alıp almadığı sorusunu gündeme getirdi fakat bu soru gerçek dünyada belgelenmiş değil.

Bu durum, virüsün insanlardan farelere nasıl sıçradığını anlamayı imkansız hale getirmese de zorlaştırıyor. Pek çok bilim insanı, Omicron’un hayvan kökenli öyküsüne kuşkuyla yaklaşıyor, fakat genel olarak, varyantın kökenlerini tam olarak anlamak için çok erken olduğuna da inanıyorlar. Tekrar de, gelecekte tehlikeli varyantların yükselişini varsayım etmemize ve önlememize yardımcı olabileceği için bunun kıymetli bir soru olduğu kesin.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu