Bilim

140 yıl evvel bulunan kıymetli taş, meğerse bir dinozor yumurtasıymış

140 yıl evvel, Hindistan’daki bir akik örneği (kalsedon kuvarsının bir çeşidi olan yarı saydam mineral ve yarı kıymetli taş), Londra Doğal Tarih Müzesi’ndeki (NHM) Mineraloji Koleksiyonu’na kaydedildi. Artık ise bir araştırma grubu, bu akikin 60 milyon yıllık bir dinozor yumurtasından oluştuğunu söylüyor.

Taşlaşmış (veya “agatize edilmiş”) yumurta muhtemelen Kretase devrinde, günümüzde Hindistan olarak isimlendirilen bölgede yaygın olan bir titanosaur’a aitti.

Müzenin mineral küratörü Robin Hansen, örneği müzedeki dinozor uzmanları Paul Barrett ve Susannah Maidment‘e getirdi. Küme, akikin bir dinozor yumurtası olmak için yaklaşık olarak hakikat hal ve boyutta olduğu konusunda hemfikirdi ve mineralin dış dokusunun bir yumurta dokusuna benzediğini belirledi. Ayrıyeten, numunenin dış kenarları, 6 inç genişliğindeki akik taşına bitişik olarak emsal biçimde şekillendirilmiş öteki objelerin bulunduğunu (bir yumurta kuluçkası gibi) gösteriyordu.

Hansen bir NHM duyurusunda, “Bu örnek, müze koleksiyonlarının neden bu kadar kıymetli olduğunun kusursuz bir örneği” dedi ve devam etti: “1883’te o vakitler mevcut olan bilimsel bilgiler kullanılarak yanlışsız bir halde bir akik olarak tanımlandı ve kataloglandı… Lakin artık, bu örneğin daha özel bir şey olduğunu fark ettik – akik bu global yapıyı doldurdu ve bunun bir dinozor yumurtası olduğu ortaya çıktı.

Titanozorlar, şimdiye kadar yaşamış en büyük kara hayvanları olmalarına karşın, çok büyük olmayan yumurtalara sahipti. Bunun nedeni, hayvanların her bir döngüde daha büyük tek bir yavru yerine birkaç düzine yumurtadan oluşan bir kuluçka üretmesiydi.

Müze duyurusuna nazaran, agatize yumurtanın bölgedeki volkanik faaliyet nedeniyle oluşmuş olması beklenen görülüyor: “Yumurtalar bırakıldıktan kısa bir mühlet sonra, volkanik bir patlama kuluçkayı kaplamış olabilir ve silikat açısından güçlü su, korunmuş yumurta kabuklarına sızarak akik oluşturmuş olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu