Mobil

Türk Telekom dijital dönüşümde sürat kesmiyor

Ülkemizin kıymetli teknoloji şirketlerinden ve operatörlerinden Türk Telekom, 2021 yılını da büyük başarılarla kapattı. Dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden Juniper Networks ve Net Insight iş birliğinde Türk mühendislerin 5G alanındaki muvaffakiyetini dünyaya kanıtlayan Türk Telekom, birebir vakitte geleceğin ‘Unicorn’ları olan teşebbüsleri yurt dışına açtı ve Atatürk Kültür Merkezi’nin 7 yıl boyunca ana destekçiliğini üstlendi.

5G’nin yapıtaşı olan fibere yatırım

Türkiye’nin dijital dönüşümünde değerli bir rol üstlenen Türk Telekom, teknolojinin insanlara yarar sağladığı işleri hayata geçirmeye devam ediyor. Ülkenin dört bir yanından herkesi süratli internetle tanıştırma ve internet kullanımını yaygınlaştırarak en üst düzeye çıkarma maksadıyla çalışmalarını sürdüren Türk Telekom’un 2005’ten bu yana dijital dönüşüme yaptığı yatırım ölçüsü 18,1 milyar doları aştı.

5G için taşınabilir teknolojilere olduğu kadar fiber yatırımlara da aralıksız devam eden Türk Telekom, 2021 Eylül itibariyle fiber ağını 353 bin kilometreye çıkardı. 2021 3. çeyrek prestijiyle da baz istasyonlarının yaklaşık yüzde 45’i fiberle bağlı hale geldi. Türkiye’nin altyapıdaki fiberleşme oranı yıl sonunda yüzde 90’ları geride bıraktı. 

Dünyaya teknoloji muhtaçlığı

Türk Telekom ayrıyeten , fikri mülkiyeti kendine ilişkin yeni teknolojileri ve eserleri, Amerika’dan Avrupa’ya büyük teknoloji üreticileriyle yaptığı iş birlikleri ile dünya pazarına sunuyor. Küme şirketleri Argela ve Netsia aracılığıyla, taşınabilir ağlarda verimlilik ve esneklik sağlayacak patentli RIC teknolojisini Silikon Vadisi’nde yer alan dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Juniper Networks’ün eser portföyüne entegre etti.

Türk Telekom, 5G ve sonrası için değerli olan ‘zaman ve frekans senkronizasyonu’ alanında Net Insight ile iş birliğine giderek eserleştirme sürecine geçti. Bu iş birliğiyle 5G’ye geçişte operatörlerin maliyetlerinin azaltılması ve hizmet kalitesinin artırılması hedefleniyor.

Türk Telekom ayrıyeten, üyesi olduğu milletlerarası teknoloji geliştirme topluluğu ONF ile birlikte geliştirdiği açık kaynaklı SEBA teknolojisini dünyada birinci sefer Türkiye’de kendi mühendislerinin katkısı ile hayata geçirdi. Erişim şebekesinde sanallaştırma üzerine kurgulanan SEBA; küresel telekomünikasyon bölümünde kaynak tasarrufu sağlayacak.

Unicorn adaylarına dayanak 10 milyon TL üzerine çıktı

Türk Telekom’un girişimcilik ekosistemini güçlendirmek gayesiyle hayata geçirdiği projeleri PİLOT ve SANTRAL ile iştiraki TT Ventures’la teknoloji tahlilleri üreten teşebbüslerin büyümesine dayanak sağlıyor. Bugüne kadar PİLOT mezunu 91 teşebbüse yaklaşık 10 milyon TL’nin üzerinde nakit takviyesi sağladı. TT Ventures ile 8 teknoloji teşebbüsüne yatırım yaptı. Tekrar global teşebbüs platformlarından Plug and Play ile iş birliği yapan firma, PİLOT mezunu 3 teşebbüsü geçen yıl Plug and Play’in Amerika programına dahil etti. 

Türkiye’ye Paha projeleri büyüyor

Türk Telekom, 2021’de bayanların teşebbüs seyahatinden görme engellilerin kitaplara ve sanat yapıtlarına erişimine, eğitim öğretimden amatör atletlere verdiği dayanağa kadar pek çok alanda ‘Türkiye’ye Değer’ anlayışıyla projelerini sürdürdü.

‘Hedefi Olan Bayana İnternetle Hayat Kolay’ projesiyle 5 bin bayana dijital okuryazarlık ve dijital pazarlama eğitimleri vererek proje maksadına ulaşan Türk Telekom’un görme engelliler için sesli kitap ve içerik sağlayan Telefon Kütüphanesi uygulamasına 10’uncu yılında son yılların en çok satanlarının da yer aldığı yeni kitaplar eklenerek içerik sayısı 2 bini aştı.

Telefon Kütüphanesi’nde yer alan dünyaca ünlü sesli betimlemeli tablolar, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’nde ‘Tablolar Konuşuyor Dijital Fotoğraf Sergisi’ ile ziyaretçilere açılırken, az gören çocuklara erken müdahale eğitimlerinin verildiği Günışığı Projesi ve Sanatın Günışığı Eğitim Programı Atölyeleri kapsamında 81 vilayette 700 bireye ulaşıldı.

Ülkemizde sporun gelişmesi için Türkiye’nin dört bir yanında 33 farklı branşta 40 spor kulübünü destekleyen Türk Telekom’un amatör atletleri katıldıkları milletlerarası karşılaşmalardan başarılarla döndü.

Ayrıyeten Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türk Telekom ortasında imzalanan mutabakat kapsamında Türk Telekom İstanbul AKM’nin (Atatürk Kültür Merkezi) ana destekçisi oldu. AKM’nin simgesi kırmızı kürenin bulunduğu 2 bin 40 kişilik ana opera salonuna Türk Telekom’un ismi verildi.  

Teknoloji ve dijital dönüşüm tecrübesini kültür-sanat alanına da aktaran Türk Telekom, AKM içindeki ve Beyoğlu Kültür Yolu’nda sanatseverlerin yenilikçi teknolojileri deneyimlemeleri için Wi-Fi irtibat noktaları, 4.5G ve 5G taşınabilir hizmetleri ile uçtan uca tüm telekomünikasyon hizmetlerinin sağlayıcısı olacak.

Öte yandan her türlü doğal afet, kaza ve arama kurtarma faaliyeti gerektiren olaylarda yardım etmek emeliyle 11 yıldır gönüllülük aslıyla çalışan Türk Telekom Arama Kurtarma Takımı (TTAKE), 2021’de 11 eğitime, 1 operasyona ve 2 tatbikata iştirak sağladı. TTAKE, geçtiğimiz yaz Antalya’nın Manavgat bölgesindeki yangında toplam 17 farklı yardım daveti aldı ve 35 kişinin yangın bölgesinden tahliye edilmesine dayanak oldu.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu