BilimTeknoloji

Bitcoin fiyatı düşüşünü sürdürüyor

Kasım sonlarındaki büyük düşüşün akabinde toparlanarak 52 bin dolar düzeylerinin üzerine çıkan ve yatırımcısını umutlandıran Bitcoin ne yazık ki tutunamadı. Küresel finans piyasalarının fırtınalı hali Bitcoin fiyatını da etkiliyor. 

Bitcoin fiyatı ne kadar oldu?

Klâsik finans sisteminden bağımsız ve yüksek transfer fiyatlarından uzak bir dijital para ünitesi olarak tasarlansa da Bitcoin bugün çok formda küresel finans sisteminden etkileniyor. Bilhassa faizlerin yükselişi ve paralelinde dolar endeksinin yükselişi kripto para piyasalarını aşağı çekiyor. 

Artık bir yatırım aracı haline geldiği ve kurumsal firmalar da işin içine girdiği için yaşanan gelişmeler karşısında yatırımcı süratli bir formda kripto paraları terk ederek öbür enstrümanlara geçebiliyor. Bu da büyük düşüşlere sebep oluyor. 

Aralık ayı ikinci yarısında düşüşe geçen ve 45500$-47000$ aralığında zikzaklar çizen Bitcoin, FED’in faiz arttırımını daha erkene alabileceği beklentisi ve Kazakistan’daki toplumsal olaylar nedeniyle kripto para madenlerinin kapatılması sonrasında alt takviyeleri de kırdı ve 42500$ düzeyine kadar indi.

Bitcoin fiyatının yükselişe geçebilmesi için hacimli alışlar gerekli fakat görünüş hacimli satışlar olduğu tarafında. Finans piyasalarının bu yılın birinci yarısındaki gidişatına nazaran kripto para dünyasının da şekillenmesi bekleniyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu