BilimTeknoloji

TEMSA 2021’i yüzde 122 büyümeyle tamamladı

2020 yılının sonundan itibaren Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ın da hissedarı olan PPF Group iştirakinde faaliyetlerini sürdüren TEMSA, yeni iştirak yapısı altındaki birinci yılını büyük başarılarla tamamladı.

2021 sonuçlarına ait ayrıntıları paylaşan TEMSA CEO’su Tolga Kaan Doğancıoğlu şunları söyledi: “Otobüs, midibüs ve hafif kamyon segmentinde yaklaşık 2000 adetlik araç satışı gerçekleştirdik. 2021’in bizim için en büyük başarılarından biri ihracattaki güçlü pozisyonumuzu pekiştirmemiz oldu. Bu alanda gerek yenilikçi eserlerimiz gerekse güçlendirdiğimiz bayi ağımızla ihracatımızı da yeniden adetsel bazda yüzde 144 oranında artırdık ve 18 farklı ülkeye araç satışı yaptık. TEMSA’nın toplam satış adeti de geçtiğimiz yıla nazaran yüzde 122 yükseldi.”

2021’in bilhassa elektrikli araçlar konusunda yaşanan gelişmelerle TEMSA tarihine geçtiğini de kelamlarına ekleyen Doğancıoğlu, “TEMSA’nın uzun yıllara dayanan elektrikli araç seyahatinin birinci meyvesini geçtiğimiz yıl içinde aldık ve TEMSA tarihinin birinci elektrikli araç teslimatını geçtiğimiz yıl içinde İsveç’e gerçekleştirdik. Öteki yandan, kardeş şirketimiz Skoda’nın logolarını taşıyan birinci elektrikli araçlarımızı da Adana’daki fabrikamızda üreterek Prag’a teslim ettik.

Yeniden Romanya, Sırbistan, Buzau, Arad, Druskininkai ile yaptığımız mutabakatlarla TEMSA’nın elektrikli araçları bu ülkelerde de yollarda olacak. Ayrıyeten kentler ortası seyahat için tasarladığımız elektrikli aracımız bugün ABD’nin California eyaletinde, dünya teknoloji devlerine mesken sahipliği yapan Silikon Vadisi’nde pilot uygulamalarına devam ediyor. Yurt dışında bunları yaparken, yurt içinde de ASELSAN ile birlikte geliştirdiğimiz Türkiye’nin birinci yüzde 100 yerli elektrikli otobüsünün yollara çıkması için Samsun Büyükşehir Belediyemiz ile imzaları attık” tabirlerini kullandı.

Sadece bir elektrikli aracımız 1.400 ton CO2’yi ortadan kaldırıyor

2022 ve ötesi için de maksatlarını paylaşan Doğancıoğlu, sürdürülebilirlik ve teknoloji alanında ortaya konacak muvaffakiyetlerin şirketlerin geleceklerinde belirleyici olacağını belirtti. Elektrikli araçların TEMSA’nın sürdürülebilirlik ve teknoloji vizyonunun en değerli göstergesi olduğunu tabir eden Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Bizim elektrikli araçlar konusundaki vizyonumuzun temelinde birkaç öge var. Birincisi etrafa karşı sorumluluğumuz. Milletlerarası Güç Ajansı’nın araştırmasına nazaran, yakıt kaynaklı küresel emisyonun yüzde 24’ünü ulaşım kesimi sağlıyor. Bunun yüzde 75’i de kara araçlarından kaynaklanıyor.

Toplu taşıma araçları tabiatı itibariyle emisyonu azaltıyor. Bir de bunun üzerine elektriklenmeyi ve hidrojeni koyduğumuzda çarpan tesiri yaratıyor. 9 metrelik kent içi otobüs ortalama 60 aracı trafikten kaldırıyor. Ya da 12 – 18 metrelik bir belediye otobüsü 90 ila 120 arabası trafikten kaldırabiliyor. Örnek olarak; yalnızca bir tane Avenue Electron aracımız, yılda yaklaşık 528.000 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlayabiliyor. Bu da yaklaşık 1.400 ton CO2 salınımının durdurulması manasına geliyor.” dedi.

2030 VE 2040 taahhütlerine öncülük edeceğiz

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen COP26 İklim Zirvesi’nde verilen taahhütlere de dikkat çeken Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Ülke olarak, 2040’tan itibaren tüm yeni kamyon ve otobüslerin karbondioksit salınımının sıfıra indirilmesi taahhüdünde bulunduk. 2030’a geldiğimiz de de bu oranı yüzde 30’a ulaştırmak zorundayız. Biz TEMSA olarak ülkemizin bu taahhütlerine yalnızca uymakla kalmayacağız; tıpkı vakitte bu bahiste öncülük edeceğiz. Kendi yol haritamızı da buna nazaran hazırladık. İhracatımızın şu an yüzde 6’sı bu sıfır emisyonlu elektrikli araçlardan geliyor. Bu oran her yıl artacak ve 2025’te amacımız bu oranı yüzde 80’e çıkarmak. Ayrıyeten 2025 yılında toplam otobüs hacmimizin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacağız” dedi.

Kg��başı ihracatımız Türkiye ortalamasının 20 katı

TEMSA’nın teknolojik eserleriyle, kendi dalında katma kıymetli ihracata da öncülük ettiğini vurgulayan Tolga Kaan Doğancıoğlu, “2021 yılı ülke ihracatımızın kilogram ünite bedeli yaklaşık 1,3 dolar. Bu bizim dalımızda 10-11 dolar civarında. TEMSA’nın ihracatına baktığımızda da konvansiyonel araçlarda bu sayı 20 dolar civarındayken elektrikli araçlarda bu 30 doların dahi üzerine çıkıyor. Yani TEMSA bugün ülkemiz ihracatına da çok kıymetli katkılar sunuyor. Elektrikli araçların yaygınlaşması bu katkıyı önemli biçimde pekiştirecektir.

Burada en büyük avantajımız TEMSA’nın artık otomotiv odaklı bir teknoloji şirketine dönüşümünü tamamlamamış olmamız. Her yıl cirosunun yaklaşık yüzde 4’ünü Ar-Ge’ye ayıran, inovasyonu bir şirket kültürü olarak benimsemiş, Adana’da bulunan TEMSATech yapılanmasıyla kendi batarya paketlerini dahi geliştirme kabiliyetine erişmiş ve teknolojisini her geçen gün geliştiren TEMSA, önümüzdeki periyotta de faaliyet gösterdiği tüm alanlarda bölüme öncülük etmeyi sürdürecektir” halinde konuştu.

Ülkemizde elektrikli araçlar için topyekün bir seferberliğe gereksinim var

Ülkemizde elektrikli araçlar konusunda topyekün bir seferberliği gereksinim olduğunu tabir eden Tolga Kaan Doğancıoğlu, “Biz teknolojimizle, altyapımızla, insan kaynağımızla buna hazırız. Türk endüstrisi, Türk otomotiv bölümü buna hazır. Şu an elimizde çok büyük bir fırsat var. Hem ekonomik hem de çevresel kazanımları düşündüğümüzde elektrikli araçlar ülkemizin iktisadi kalkınmasına da ışık tutacak mevzulardan biri. Elektrikli araçların birinci yatırım maliyeti konvansiyonel araçlara nazaran biraz daha yüksek. Fakat 5-6 yıllık kullanımda bunların dizel araçlardan çok daha ekonomik olduğunu da hepimiz biliyoruz. Birinci yatırım maliyetindeki zorluğu aşmak, lokal idarelerin finansman zorluğunu giderebilecek bir teşvik sistemi ya da mali dayanak olursa elektrikli otobüslerin toplu ulaşımda kullanımı da süratle artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu