BilimTeknoloji

Acil kullanım onayı alan TURKOVAC aşısının seri üretimi başladı

Erciyes Üniversitesi ve Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlğı (TÜRSEB) tarafından geliştirilen inaktif koronavirüs aşısı TURKOVAC’a Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Erciyes Üniversitesi ve Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlğı (TÜRSEB) tarafından acil kullanım onayı verildi. Onayı alınmasının akabinde bugün Şanlıurfa’daki aşı üretim tesisinde seri üretime başlandı.

TURKOVAC’ın üretiminin başlamasıyla birlikte Türkiye, koronavirüs aşısı üreten 9 ülkeden biri oldu. Aşının geliştirme çalışmaları ve üretimi büsbütün Türk bilim insanları tarafından yapılıyor.

Yerli aşının yaygın kullanımı için Sıhhat Bakanlığı tarafından tetkik çalışmaları başladı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın tabirlerine nazaran “1 hafta-10 gün içerisinde” vatandaşlarımız randevu alarak TURKOVAC aşısı olabilecek. Birinci olarak kent hastanelerinde TURKOVAC aşısı uygulanacak.

Sıhhat Bakanı Koca şunları söyledi:

“50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş olduk. Tıpkı vakitte 24 yıl ortadan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylelikle Kovid-19 aşısı üreten bugün itibariyle 9 ülkeden biri olduk. Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim başlamış oldu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu