BilimTeknoloji

Orman yangınları için 19 helikopter ve 5 uçak alınacak: 2 milyar 400 milyon liralık alım

Son yıllarda meydana gelen ciddin orman yangınları nedeniyle Ege ve Akdeniz kıyılarında binlerce hektar ormanını kaybeden Türkiye, kendi yangın filosunu kurmak için kıymetli bir adım attı. 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yatırım Programına helikopter ve uçak alımı için 2 milyar 400 milyon lira kaynak aktarılması öngörüldü.

Sözcü gazetesinden Yusuf Demir imzalı habere nazaran 19 helikopter ve 5 yangın söndürme uçağı alınması kararlaştırıldı. Dış kaynaklı kredi kullanılması öngörülmeyen projenin bitiş tarihi 2026 olarak gösterildi. Yangın söndürme uçağı tedariki Orman Bakanlığı’ndan alınarak Savunma Sanayi Başkanlığı’na verildi.

Kiralama ihalesi de açıldı

Zımnilik içerisinde yürütülen ihalede son evreye gelindiği belirtildi. Şimdi resmi bir açıklama olmasa da Rus Beriev Be-200 uçaklarına işaret ediliyor. Mali kahırlar yüzünden iflasın eşiğinde olan şirketin Türkiye’nin siparişlerine bel bağladığı gelen haberler ortasında. SSB, 2.4 milyarlık ihaleyi istediği şirkete verme imtiyazına sahip.

Yangın söndürme uçağı siparişi verildikten sonra üretim ve teslim sürecinin yaklaşık 4 yılı bulabileceği tabir ediliyor. Yeni uçaklar bu yıla yetişmeyeceği için Savunma Sanayi Başkanlığı uçak alımının yanı sıra kiralama ihalesi de açtı. SSB web sitesinden orman yangınlarıyla havadan uğraş için 6 başka ihale ilanı yayınladı. Toplam 20 uçak ve ilanda belirtilmeyen sayıda helikopter 3 yıl için kiralanacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu