Donanım

Tayvanlı yonga devleri 10 bin kişiyi işe alacak

Global çip krizinin ağır bir biçimde hissedilmesi adeta bir yatırım çılgınlığının fitilini ateşledi. Samsung, Intel, TSMC üzere dökümcüler yeni tesisler için neredeyse 50 milyar dolara varan bütçe ayırmış durumda. Haliyle bu yatırımlar iktisada de büyük katkı sağlıyor. 

TSMC ve MediaTek’ten dev yatırım

Yonga üretimi dendiği vakit Tayvan’ı es geçmek mümkün değil. TSMC dünyanın en değerli yonga üreticisi haline geldi. Ayrıyeten önder dökümcü firması. MediaTek ise taşınabilir dünyanın önderi ve TSMC’nin de en büyük müşterilerinden. Yeniden iki firma Tayvan borsasının en pahalıları.

Yaşanan krizi atlatabilmek ismine önümüzdeki 3 yıl boyunca TSMC yaklaşık 100 milyar dolar yatırım yapacağını duyurmuştu. Dünyanın farklı noktalarına yeni tesisler ve mevcut tesislerin uygunlaştırılması yatırım kapsamında. 

Yeni tesis demek iş gücü muhtaçlığı demek. Bunu karşılayabilmek için firma bu yıl toplamda 8000 bin şahsa iş vermiş olacak. Firmanın hali hazırda 60 bin üzerinde çalışanı mevcuttu. Yeni yatırım ile 70 bine seyahat başlayacak. 

MediaTek ise artan talebe yetişebilmek ismine iş gücünü arttırma muhtaçlığı duyuyor. Nisan 2021 tarihinde 17300 olan küresel iş gücü sayısı Aralık 2021 tarihinde 19300 olmuştu. Yalnızca Hindistan’da 1000 kişilik bir iş gücü var. Bu yıl ise 2000 kişi daha istihdam etmeyi planlıyor. Toplamda iş gücü sayısı 21300 olacak. Böylelikle TSMC ve MediaTek’in bu yıl işe alacağı kontenjan sayısı 10 bine çıkacak. 
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu