Mobil

Sıhhat datalarını iletebilen FaceBit maske sensörü üretildi!

2020 yılından bu yana virüs nedeniyle kullanımı artan cerrahi maskeler artık akıllı maskelere dönüşüyor. Cerrahi maskelerin akıllı maskelere dönüştürülmesi ile kalp ritmi, kalp atış suratı ve daha birçok bilginin alınabileceğini söyleyen Northwestern Üniversitesi, akıllı maske geliştirilmesinde rol oynuyor.

Koronavirüs ile birlikte hayatımıza giren maskeler belirli ki uzunca bir müddet daha kullanılacaklar. Maske takan birçok kişi bu durumdan hoşnut olmasa da maskenin kollayıcı özelliğinden yararlanan birçok kişi mevcut. Kendimizi ve etrafımızdakileri korumak için taktığımız maskeler, Northwestern Üniversitesi sayesinde artık daha çok hedefe hizmet edebilir.

Cerrahi maskeler akıllı maskelere dönüşüyor!

Northwestern Üniversitesindeki araştırmacılar bir N95 maske ile birçok sıhhat verisine erişebildiğimiz “FaceBit” isimli yüz maskesi sensörünü geliştirdi. FaceBit bulunduğu N95 maske üzerinde kişinin kalp atış suratını ölçebiliyor. Dahası kalp ve teneffüs datalarınızı kullanan FaceBit, gerilimli olduğunuzu fark ederek orta vermeniz gerektiğini de bildirebiliyor. Ayrıyeten tasarımı münasebetiyle güneş, ısı ve hareketi kullanarak pil mühletinin 11 güne kadar uzatılmasını sağlayabiliyor.

Genel olarak baktığımızda birçok kişi bunun gereksiz olduğunu düşünebilir. Lakin maskenin birçok ortamda kişiyi ve etrafındakileri koruduğunu unutmamak gerek. FaceBit‘in birinci adımda gerekli klinik denemelerden geçmesi gerekiyor. Devamında sıhhat çalışanlarının uzun mühletler geçirdiği hastanelerde kullanılır hale gelebilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu