Donanım

Micron’un yeni SSD şoförü HDD katili olabilir

Hala bilhassa maliyet ve kapasite tarafında HDD ile uzunluk ölçüşemeyen SSD dünyasında gelişmeler süratli bir biçimde devam ediyor. Katman sayıları süratli bir formda artarken haliyle kapasiteler de ağırlaşıyor. Micron birinci 176 katmanlı SSD sürücüyü piyasaya sürüyor. 

Micron 176 katmanlı SSD şoför

Micron firmasının bir müddettir üzerinde çalıştığı 176 katmanlı Micron 2400 SSD şoförü 96 katmanlı belleklere nazaran yüzde 24 daha düşük okuma gecikmesi ve yüzde 33 daha düzgün I/O performansı sunuyor. Şoför QLC NAND yani hücre başına 4 bitlik bilgi kullanıyor. 

Micron 2400 SSD modeli okuma suratlarında 4.5GB/s, yazma suratlarında da 4GB/s düzeyine ulaşıyor. Rastgele okuma suratı 650K iken yazma suratı da 700K IOPS olarak belirlenmiş. Şoför 512GB-1TB-2TB kapasitelerde sunulacak. Ayrıyeten ultra ince dizüstüler için de form faktörleri mevcut olacak. 

Uzmanlar QLC NAND teknolojisi ile HDD şoförlerin en güçlü olduğu alt düzey dizüstü ve masa üstü bilgisayar sınıfında hakimiyetini kaybedebileceğini düşünüyor. Bilhassa rekabetçi fiyat etiketleri ile SSD üreticilerinin değerli bir avantajı olabilir. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu