Oyun

Take-Two, bir oyun devi şirketini 12 milyar dolara satın alıyor!

1993‘ten beri oyun piyasasında olan ve sağlam bir iz bırakmış olan Take-Two, yıllardır çıkardığı oyunlarla hayran kitlesini artırmayı başardı. Grand Theft Auto, Mafia, Manhunt ve Bioshock üzere birçok ünlü görüntü oyunu çıkaran şirket, bir diğer şirketi satın alarak bünyesine katıyor. İşte satın alınan firmanın ismi ve ayrıntılar…

Take-Two, Zynga’yı satın alıyor

Yapılan bu mutabakat iki büyük oyun şirketini bir ortaya getirecek. FarmVille, Empires & Puzzles, Words with Friends üzere birçok tanınan oyunun yaratıcısı olan Zynga, 12,7 milyar dolar kurumsal bedeli ile şirketi Take-Two’ya satarak iştiraki kabul etti.

Take-Two İdare Şurası Lideri ve CEO’su Strauss Zelnick, bu kombinasyonun çeşitlendirilmiş bir taşınabilir yayıncılık formuyla, sınıfının en düzgünü konsol ve PC serilerini bir ortaya getirdiğini söyledi. Bu bağlamda, konsol oyunlarının önde gelen isimlerinden olan Take-Two, tıpkı vakitte taşınabilir oyun dünyasına da hükmetmek istiyor üzere gözüküyor.

Zynga CEO’su Frank Gibeau ise, yaratıcı kültürlerini güçlendirmek, daha geniş kitlelere hitap etmek ve bir sonraki oyun çağında önder isimlerden biri olmak için attıkları bu adım konusunda heyecanlı olduğunu söylüyor. Zelnick; Gibeau ve Zynga’nın Yayıncılık Lideri Bernard Kim ile denetlenecek şirkete liderlik edecek.

Öteki bütün paydaşlık işlerinde olduğu üzere, bahsi geçen iki şirketin mali olarak tasarruf ismine bu adımı attığı açık. Take-Two, atılan bu adım doğrultusunda iki yıl sonra yıllık mali tasarruflarının 100 milyon doları geçeceğini söylüyor. Kurduğu yan kuruluş olan Rockstar Games ile her ne kadar taşınabilir oyun dünyasında izler bırakmış olsa da, Zynga üzere büyük bir isimle birlikte olmak şirkete büyük avantaj sağlayacak.

Zynga için de büyük bir adım olduğu ortada. Şirketin birinci halka arz edilen pay fiyatlarında büyük patlama yaşanmıştı. Ama yıllar içerisinde, bilhassa geçen yıldan bu yana şirketin pay fiyatları giderek düşüyor. Bu da şirketi bir gaye tahtası haline getiriyordu. Take-Two üzere esaslı bir şirketle yaptığı bu iştirak, Zynga’ya fayda sağlayacak üzere gözüküyor.

Sizler iki büyük şirketin yapmış olduğu paydaşlık hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu