BilimTeknoloji

Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A, SpaceX ile uzaya fırlatılacak

Daha evvel milletlerarası uzay müsabakalarından dereceler ile dönen  Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263 Uzay Grubu, Türkiye’nin birinci cep uydusu Grizu-263A’yı uzaya gönderecek.

Grizu-263A, 13 Ocak saat 18.25’te SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya taşınacak. 5x5x5 santimetre boyutu ve 237 gram yükü nedeniyle cep uydusu kategorisindeki uydu, alçak dünya yörüngesinde 525 km uzaklığa fırlatılacak. Yaklaşık 1 yıl boyunca etkin olarak vazife yapacak ve 4 yıl 8 ay boyunca yörüngesindeki hareketini sürdürecek. Uydudan elde edilen datalar üniversitede bulunan yer istasyonu aracılığıyla takip edilecek.

Grizu-263A cep uydusu modüler yapıda olduğu için farklı faydalı yüklerin kolaylıkla entegre edebileceği yapıya sahip. Temel alt sistemi değişmeden farklı faydalı yükler ile uzay misyonlarında kullanılabilir. Uzaya fırlatılmasının akabinde uydunun temel alt sistemlerinin çalışması, gerçek uzay şartlarında test edilecek. Uydudan dünyaya güç bilgileri, yörüngedeki hareket tahlili için atalet dataları, UTC vakit bilgileri ve uydu iç sıcaklık bilgisi gönderilecek.

Uyduya 3 Mart 1922’de Zonguldak’ta maden ocağında meydana gelen grizu patlamasında hayatını kaybeden madencilere ithafen Grizu-263A ismi konuldu.

Grizu-263 Uzay Grubu Üyesi Kerim Uslu, uydunun işlevleri hakkında şunları söyledi:

“Cep uydumuz büyük uydular üzere çok işlevsel bir uydu olmasa da temel haberleşme olaylarını gerçekleştirebilecek bir uydu. Uydumuzun kapsamında bir yerden bilgi gönderdiğimizde onu tekrar dünyaya geri yansıtıp öbür yerdeki insanların ulaşabilmesini sağlayacak. Uydumuz özünde deneysel bir uydu. Güneş panellerimiz, alt sistemlerimiz var. Bunların düzgün bir biçimde çalışabildiğini kanıtlamak istiyoruz. Uydumuz modüler bir uydu olduğundan ilerleyen devirde revizyonla uzayda araştırılması gereken bir misyon için özelleşmiş bir devre kartı tasarlanarak üzerine takılabilir. Temel alt sistemlerin düzgün bir halde uzay koşullarında o yörüngede çalışabileceğini kanıtlamak istiyoruz.”

Yaklaşık 4 yıl evvel yayımladığımız bir haber ile Grizu-263 Uzay Takımı’nın, NASA sponsorluğunda düzenlenen CanSat müsabakasında ikinci olduğunu sizlere duyurmuştuk. O günden beri çok sayıda yarışta Türkiye’yi temsil ederek kıymetli muvaffakiyetler elde ettiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu