BilimTeknoloji

BMW renk değiştiren boya teknolojisini tanıttı: Araçların rengi tek tuşla değişecek

Araba kesiminin büyük isimlerinden BMW, 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) araçların tek tıkla renginin değişmesini sağlayacak yeni boya teknolojisini tanıttı.

Tek tuşla araç rengi değiştirilecek

E ink olarak isimlendirilen yeni boya teknolojisini BMW iX konsept aracında görücüye çıkaran şirket, araç yüzeyinin insan saçı kalınlığına muadil milyonlarca mikrokapsül içerdiğini söylüyor. Negatif yüklü beyaz ve müspet yüklü siyah renk pigmentlerini içeren bu mikrokapsüller, elektrik alanından güç alarak ve toplanarak aracın beyaz, siyah ve gri renkler ortasında geçiş yapmasını sağlıyor.

Yeni teknolojinin yalnızca ”gelişmiş bir araştırma ve tasarım projesi” olduğunu lisana getiren BMW, araç renkleri ortasında geçiş yapmanın güneş ışığının tesirleri konusunda yarar sağlayabileceğini düşünüyor. Bununla birlikte siyah renk güneşli ve soğuk havalarda arabası sıcak tutarken sıcak havalarda beyaz tonlarına geçilerek aracın daha soğuk olmasını sağlayacak.

Araba bölümünde hayli tanınan olan ferdileştirme kavramı ile birlikte yeni teknolojinin epeyce ilgi çekebileceğini söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra teknolojinin ne kadar sağlam olduğu ve çok hava şartlarına dayanıp dayanamayacağı şu an için bilinmiyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu