İnternetMobilSosyal MedyaTeknoloji

TikTok çevrimiçi alışveriş kervanına atladı

Video paylaşım uygulaması, kısa dudak senkronizasyonu videoları, dans rutinleri ve mizahıyla ünlüdür.

Ve pandemi sırasında popülaritesi arttı.

TikTok, insanların “sosyal alışveriş” in yükselişinden yararlanarak ürünleri doğrudan platformdan satın alabilecekleri ilk canlı alışveriş ve eğlence etkinliğini Çarşamba günü yapıyor.

TikTok İngiltere ve AB Genel Müdürü Rich Waterworth, “Bunun gerçekten önemli bir an olduğunu düşünüyoruz. E-ticaret TikTok için büyük bir fırsat ve önemli ölçüde yatırım yaptığımız bir şey” dedi.

İster spor giyim ister makyaj olsun, tüketiciler Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında giderek daha fazla ürün araştırıyor, keşfediyor ve satın alıyor. 2018 yılında İngiltere’de lansmanı yapılan TikTok, artık arayı kapatmayı hedefliyor.

Pandemi bu değişimi hızlandırdı. Karantinalar sırasında mağazalar kapanırken, perakendeciler ürünlerini daha fazla çevrimiçi almak için yarıştı. Sosyal medya uygulamaları ayrıca işletmelerin ve markaların doğrudan alışveriş yapanlara satış yapmasına yardımcı olmak için oyunlarını gerçekten geliştirdi.

Bir Insider Intelligence raporuna göre, 2019’dan 2020’ye kadar ABD’li sosyal e-ticaret müşterilerinin sayısı %25 artarak 80 milyona ulaştı ve bu sayının 2023’te 100 milyonu geçmesi bekleniyor.

Şimdi TikTok, bu çevrimiçi perakende alanına ilk büyük hamlesini yapmak için İngiltere’yi seçti ve eğlence ve yaratıcı içeriğin bir karışımının ona bir dilim şenlikli harcama kazandıracağını umdu.

Kara Cuma hafta sonu boyunca markalarla şimdiden bazı canlı akış alışverişleri düzenledi, ancak şimdi Rylan Clark-Neal’ın öncülüğünde, etkileyiciler, müzik ve bir sınav ile iki günlük kendi etkinliğinin yapımcılığını ve sunuculuğunu yapıyor.

Bay Waterworth, işinin bir TikTok bükümüyle yeni bir alışveriş deneyimi türü yaratabileceğine inanıyor.

Waterworth, “Bir içerik oluşturucuya veya ürün alanına yönelik ortak ilgileri veya ortak sevgileri olan bu topluluklar bir araya gelir ve bu ürünleri bulma ve kullanma deneyimini daha ilginç hale getirir” diye açıklıyor.

“Yani bu iki şeyi bir araya getirdiğinizde, TikTok topluluğunun ve markaların gücü… gerçekten heyecan verici” diye ekliyor.

Canlı yayın alışverişi henüz emekleme aşamasındadır, ancak bir dizi perakendeci ve marka, görüntüleyenlerin çevrimiçi içeriği izlemesine ve aynı anda, genellikle doğrudan satın alma özelliğiyle alışveriş yapmasına olanak tanıyan biçimi deniyor.

Sosyal medya platformları da harekete geçiyor. Diğer uygulamalar gibi TikTok da site üzerinden yapılan satışlardan pay alıyor.

Halihazırda aylık bir milyardan fazla küresel kullanıcıya sahip ve dahili verilerinin, dört kişiden birinin bir TikTok videosu izledikten sonra bir ürünü araştırdığını veya satın aldığını gösterdiğini söylüyor.

Bay Waterworth, sosyal alışverişin işletme için “büyük bir ödül” olacağını söylüyor.

TikTok kesinlikle çok sayıda insanın bir fikir veya ürün hakkında konuşmasını sağlama gücüne sahiptir.

Kullanıcıların sitedeki ürünlerle ilgili tavsiyeler sayesinde satın aldıklarını paylaştığı #TikTokMadeMeBuyIt, 7 milyar kez kullanıldı.

Perakende uzmanı Kate Hardcastle, tüketici içgörüsü konusunda uzman ve sosyal medyada alışverişin artık dikkate alınması gereken bir güç olduğunu ve bunun perakende sektörü için önemli aksamalara yol açacağını ve geleneksel ana cadde satışlarını azaltacağını söylüyor.

“İnanılmaz derecede hızlı, kolay ve kusursuz. Engelleri ortadan kaldırıyor” diyor.

“Bunu gerçekten alışveriş olarak düşünmüyorsunuz, bu, bugünlerde atölyede daha az deneyimlediğiniz bir şey olan biriyle sohbetin bir parçası”.

“Bence bir perakendeciyseniz ve hedef pazarınızla ilgili bu büyük büyüme alanlarına girmiyorsanız, sizi daha fazla kandırır.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu