BilimTeknoloji

Smart, elektrikli SUV modelinin ismini açıkladı: Smart #1

Smart, otomotiv dünyasında kendi için orijinal bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Fortwo ve Forfour modelleriyle tanıdığımız marka, yakında büsbütün elektrikli SUV modelini tanıtacak. Geliştirme süreci devam eden modelle ilgili ayrıntılar da muhakkak olmaya başladı.

Elektrikli SUV’un ön gösterimi geçtiğimiz yıl Concept #1 isimli konsept çalışmasıyla yapılmıştı. Marka, üretim versiyonunda de değişiklik yapmak istememiş olacak ki modelin ismini Smart #1 olarak duyurdu. İsimdeki hashtag işaretinin dijital çağı simgelediğini belirten yetkililer, ayrıca markaya daha genç bir görünüm katacağına inanıyor.

Çin’de ve Avrupa’da satılacak modelin rüzgar tünelinde ve karlı yollarda çekilen fotoğraflarını görüyoruz. Yapılan testler sonrası Smart #1’in hava sürtünme katsayısı 0.29 Cd olarak açıklandı ki marka bu bahiste epey iddialıydı. Ziyadesiyle yuvarlak çizgilerin, saklı kapı kollarının ve ön havalandırmadaki etkin kapakçıkların bunda hissesi büyük.

Elektrikli arabaların menziliyle alakalı en çok düşündüren hususlardan biri ekstrem hava şartları. Bu hususta kendinden emin olan Smart, araçtaki batarya denetim sisteminin bataryayı -40 °C’de bile optimum çalışma şartlarında tuttuğunu belirtiyor ve menzilin soğuk hava şartlarından fazla etkilenmediğini sav ediyor.

Ford’tan Tesla’ya çalım: En düzgün mühendisini kaptı

2 sa. evvel eklendi

Smart #1, 4290 mm uzunluğa, 1910 mm genişliğe ve 1698 mm yüksekliğe sahip. Aks arasıysa 2750 mm ve kıymeti elde etmek için tekerlekler mümkün olduğunda öne ve geriye itilmiş. Bu sayede, markanın argümanına nazaran, üst segment arabalarla yarışan bir iç hacim ortaya çıkmış. Kabinin konseptteki üzere dört koltuklu değil, 5 kişilik olacağını da belirtelim.

Teknik ayrıntılar şimdi belirli değil. Lakin, Geely’nin geliştirdiği SEA platformunu temel alacağını biliyoruz. Kelam konusu platform, 58 kWsa ile 100 kWsa ortasındaki batarya kapasitelerini destekliyor. Üstelik 500 beygire kadar güç sunan iki elektrik motoruna da konut sahipliği yapabiliyor. Bu noktada Smart #1’in geriden itiş tertibiyle 260 beygir civarında güç ve 320 kilometreden fazla menzil sunacağı düşünülüyor.

  • Anasayfa
  • Tanınan Bilim
  • Araba Teknolojileri Haberleri
  • Smart, elektrikli SUV modelinin ismini açıkladı: Smart #1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu