Bilim

Kullanılmış Maskelere Yeni Vazife: Artık Onlar da İşe Yarayacak!

Pandemi birçok negatif tesirin yanı sıra, etraf kirliğinin de artmasına neden oldu. Maskeler, eldivenler, tek kullanımlık sıhhat ekipmanlarının çöpe atılması, büyük bir kayıp. Bilim insanları kullanılmış maskeleri tekrar hayata geçirmenin yeni bir yolunu bulduklarını söylüyorlar. Üstelik bu yol, daha büyük bir sorunun de çözülmesine katkıda bulunabilir: İklim değişikliği.

Rusya Ulusal Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Profesör Anvar Zakhidov ve üç Meksika kurumundaki araştırmacılar, atık cerrahi maskeleri dezenfekte etti ve grafen mürekkebine batırdı. Daha sonra ısıl süreçle maskeleri elektrotlara dönüştürdüler, farklı bir halde işlenen maske materyali de ayırma materyali olarak kullanıldı ve muhteşem kapasitörler üretildi.

Bilim insanları çalışmalarını Energy Storage mecmuasında yayınlandılar. Harika kapasitörler klâsik pillerden farklı formda çalışırlar, lakin tıpkı işi yaparlar, gerektiğinde elektrik depolarlar. Zakhidov, bunu saatler yahut lambalar üzere mesken aletlerinde kullanılabileceklerini söylüyor, ölçeği büyüterek de güneş gücünün verilmesine ve yedek rüzgar gücünün sağlanmasına yardımcı olabileceğini ve vakitle fosil yakıtların yerini alabileceğini belirtiyor.

Yüz maskelerini güç depolama aygıtlarına dönüştürme fikri şimdi yeni, fakat atık otomobil lastikleri ve hindistancevizi kabukları da dahil olmak üzere birçok gözenekli materyal bu maksat için daha evvelden test edildi. Bunlar sıklıkla işe yarasa da, ekseriyetle yüksek sıcaklıkta sürece gerektiriyorlar ve verimli olmuyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu