BilimTeknoloji

Okullar Omicron nedeniyle kapatılacak mı? Ulusal Eğitim Bakanı açıkladı

Omicron varyantının Türkiye’deki tesiri artıyor. Dün 54 bin 724 yeni hadise açıklandı. 23 Nisan 2021’den beri en yüksek günlük olay sayısına ulaşıldı ve son 8 ayın rekoru kırıldı. Hadise sayısındaki bu artış nedeniyle yeni kısıtlamaların gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

Yüz yüze eğitim devam edecek mi?

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Omicron varyantına ait, “Şu an için okullarımızda tedbirlerimizi değiştireceğimiz, yeni tedbirlere başvuracağımız rastgele bir alarm durumu kelam konusu değil.” dedi.

Okullardaki karantinaya alınan sınıf sayısını açıklayan Özer, “Bugün prestijiyle Kovid-19 yahut yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime orta verilen sınıf sayımız 2 bin 378. Yaklaşık 71 bin 300 okulda Kovid-19 nedeniyle kapalı hiçbir okulumuz bulunmuyor. Bu süreçteki en büyük başarımız öğretmenlerimizin aşılanma oranının çok yüksek olmasıdır. Yalnızca Türkiye ortalamasından değil İngiltere, Fransa ve Almanya üzere gelişmiş ülkelerde yüz yüze eğitime devam eden ülkelerdeki öğretmenlerin aşılanma oranından bizimkisinin çok yüksek olması bizim en büyük avantajımız. Bugün itibariyle en az bir doz aşı olmuş öğretmen oranımız yüzde 93.4, en az iki doz aşı olmuş öğretmen oranımız ise yüzde 89,13. Hepinizin malumu olduğu üzere aşı olmayıp bağışıklık kazanan, hastalığı geçiren ve antikor oluşturan öğretmen oranımızda yüzde 5’ler civarında. Hasebiyle en az 2 doz aşı olmuş ve bağışıklık kazanmış olan öğretmen oranımız şu an Türkiye’de yüzde 94’ler civarında.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu