Bilim

Semptom Göstermeyen COVID-19 Hadiseleri, Düşünülenden Çok Daha Fazla!

29 milyondan fazla kişi ile yapılan yeni bir araştırmaya nazaran COVID-19 geçiren beş şahıstan ikisi semptom göstermiyor. JAMA mecmuasında yayınlanan 95 makaleden elde edilen bilgileri de derleyen çalışma, müspet hadiselerin yüzde 40,5’inin hiçbir hastalık belirtisi göstermediğini buldu. Yani yarıya yakınımız COVID-19 geçirmiş ve bundan büsbütün habersiz olabilir.

Müellifler, “Asemptomatik enfeksiyonların yüksek yüzdesi, topluluklarda asemptomatik enfeksiyonların potansiyel bulaşma riskini vurgulamaktadır” yazıyor.

Pek çok COVID hadisesi asemptomatik olsa da, 29 milyon bireye yapılan testlerin yalnızca sadece yüzde 0,25’inin yanlış sonuç verdiğini de belirtiliyor: “Bilhassa SARS-CoV-2’yi muvaffakiyetle denetim eden ülkeler ve bölgeler için asemptomatik enfeksiyon taraması gerekiyor. Asemptomatik enfeksiyonlar, izolasyon ve temas takibi dahil, onaylanmış enfeksiyonlara misal halde yönetilmelidir.

Meta-analizde kullanılan çalışmalar büyük ölçüde Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da gerçekleştirilmiş olsa da, Afrika ve Güney Amerika’dan gelen bilgileri de içeriyor. Test edilen toplam popülasyon ortasında, asemptomatik enfeksiyonların birden fazla Avrupa’dayken, Asya en düşük yüzdeye sahip. 

COVID-19 için müspet test edilen popülasyonda, asemptomatik enfeksiyonlar en çok gebelerde ve uçakla seyahat eden yahut deniz seyahatinde olan şahıslarda görüldü. Muharrirler, bu nedenle seyahat edenler için tarama ve karantinanın topluluk bulaşmasını en aza indirmede kıymetli olduğunu savunuyorlar.

Doğrulanmış asemptomatik COVID-19 hadiselerinin yaklaşık üçte biri sıhhat çalışanları yahut hastane hastaları ve bu ortamda yayılmayı önlemeye yönelik tedbirlerin önemi daha da artıyor. Müellifler, asemptomatik bireylerin test edilmesinin ve şahsî gözetici ekipman (KKD) ve el hijyeni üzere tedbirlerin ehemmiyetini bir kere daha vurguladılar.

Asemptomatik olaylar, tahminen de daha şiddetli semptomlar yaşama olasılıkları daha düşük olduğu için, 39 yaşın altındaki genç insanlarda daha yaygındı.

Fakat çalışmanın birkaç dikkate paha sınırlaması bulunuyor. Asemptomatik enfeksiyonların sayısı, semptomların şimdi gelişmediği olayları da içerebiliyor. Asemptomatik enfeksiyonlara dair delil bulamayan çalışmaların yayınlanma mümkünlüğü daha düşük olduğundan, potansiyel bir yayın yanlılığının olduğu da söylenebilir. Bu sınırlamaların ikisi de semptom göstermeyen enfeksiyonların sayısının gerçekte olduğundan daha yüksek iddia edilebileceği manasına geliyor.

Tekrar de müellifler, bulgularının halk sıhhati tedbirlerini etkilemeye yardımcı olacağını ve nihayetinde, rastgele bir semptom göstermediğinde bile nüfusun ne kadarının enfekte olabileceğini ve bulaşıcı olabileceğini vurgulayarak insanları koruyacağını umuyor: “Sonuçlarımız, halk ve siyaset yapıcılar ortasında farkındalık yaratabilir ve tedbire stratejileri için ispat sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu