Bilim

NASA, kara deliklerin muazzam boyutunu sergileyen büyüleyici bir görüntü yayınladı

Kara deliklerin büyük olduğunu biliyoruz, lakin nitekim ne kadar büyük olduklarını anlamamız çok kolay değil. NASA’nın en son animasyonu, bu gizemli varlıkların boyutlarını etkileyici bir halde sergilemeyi başarıyor. Yeni kara delik animasyonu, Güneşimize kıyasla kozmosun en büyük kara deliklerinden kimilerini gösteriyor.

On yıllardır gökbilimcilerin ilgisini çeken ve şaşırtan bu kozmik varlıkların ölçeği, çoğumuz için hakikaten şok edici olabilir. Daha da ilginci, bu üstün kütleli kara delikler daha da fazla büyüyebiliyor. Bu büyüme, harika kütleli kara deliklere sahip galaksiler çarpıştığında, kara deliklerin birleşmesi ile gerçekleşiyor.

Bu birleşme, kara deliklerin etraflarındaki husus, kütle ve gazları emdikçe daha fazla büyümelerini sağlıyor. NASA’nın bu kara delik animasyonuna bakınca, insanlığın cihanda ne kadar küçük bir yere sahip olduğunu daha net bir formda görebiliyoruz.

Ayrıca bu animasyon, cihanın daima genişlediğini de hatırlatmak ve insanlığın keşfettiği en ilgi cazibeli kara deliklerden kimilerini sergilemenin mükemmel bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Kara deliklerin ne kadar büyüyebileceğini anlamak, onların nasıl evrimleştiğini ve büyüdüğünü de anlamamıza yardımcı olacaktır.

NASA, bu animasyonda, Samanyolu ve Messier 87’nin merkezinde bulunanlar üzere kara deliklerin ne kadar büyük olduğunu sıralıyor. Gökbilimciler, çağdaş teleskoplar kullanarak bu iki kara deliğin direkt imajlarını (belki de daha gerçek tabirle “gölgelerini”) yakaladılar. Animasyonda yer alan tüm kara delikler, misal formüllerle direkt ölçülen kara deliklerden yalnızca birkaçı.

Videoda bulunan kara deliklerden kimileri o kadar büyük ki, bir ışık huzmesinin üzerinden geçmesi haftalar alıyor ve kara deliğin kendisi milyarlarca güneş kütlesini içeriyor ve bunun ne kadar muazzam bir kütle ölçümü olduğunu fark etmek birkaç saniye alabilir. Dahası, kendine ilişkin bir galaksisi olmayan kimi başıboş kara delikler de dahil olmak üzere hala yeni kara delikler keşfetmeye devam ediyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu