BilimTeknoloji

Uçakla seyahatlerde PCR testi zaruriliği geri geldi

Dün Sıhhat Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderilen genelge ile aşısız bireylere uygulanan PCR testi mecburiliği kaldırılmıştı. Bugün yollanan yeni genelge ile uçakla seyahatlerde aşısız şahıslardan PCR testi istenmeye devam edilecek. Otobüsle seyahatlerde PCR mecburiliği uygulanmayacak.

Hangi durumlarda PCR testi gerekli? Hangi durumlarda PCR testi gerekli değil?

Sıhhat Bakanlığı’na bağlı Halk Sıhhati Genel Müdürlüğü, PCR testi zorunluluğunun kaldırılması hakkında yeni bir açıklamaya yayımlayarak hangi durumlarda PCR testi gerektiği, hangi durumlarda PCR testi gerekmediği konusunda ayrıntılı bilgi veri.

Genelgede, aşısız yahut aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş şahıslardan, PCR testi istenecek ve istenmeyecek durumlar belirtildi.

Buna nazaran, huzurevi, bakımevi, sevgi konutları ile ceza ve tevkif konutlarının aşısız yahut son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş çalışanları, belirlenen durumlarda ceza ve tevkif konutlarındaki tutuklu ve mahkumlar, yurt dışına seyahat edecek şahıslar (seyahat edilecek ülkenin belirlediği kurallar doğrultusunda) için PCR testi ile tarama yapılmasına devam edilecek.

Halk Sıhhati Genel Müdürlüğünün değerlendirmesi uyarınca uçakla kentler ortası seyahat edecek olan aşısız yahut aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş bireyler için de PCR testi uygulaması sürecek.

Aşısız yahut aşı sürecini tamamlamayan ve son 180 gün içinde hastalığı geçirmemiş şahıslardan, konser, sinema ve tiyatro üzere etkinliklere katılacaklara, Ulusal Eğitim Bakanlığı okullarında vazife yapmakta olan çalışana (öğretmen, servis sürücüsü, paklık işçisi vb.), tüm kamu ve özel iş yerlerinde çalışanlar ile kamu ve özel kurumlar tarafından düzenlenen öğrenci kamplarına katılacaklara ise PCR testi ile tarama yapılmayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu