İnternet

Toplumsal Medyada Yeni Kabus: Catfishing Nedir, Neden Yapılır?

Catfishing, birisinin çevrimiçi olarak yeni bir kimlik oluşturmak için (genellikle öbür insanların toplumsal medya hesaplarından alınan) manzaraları ve bilgileri kullanmasına verilen isimdir. Bazen bir bireyin tüm kimliğini kendi kimliği üzere kullananlar bile kelam konusu olabilir. Yeni oluşturulan toplumsal medya hesapları daha sonra kimliğin gerçek sahibinin prestijini zedelemek için kullanılabilir yahut alternatif olarak öbür bireylerin imgeleri ve bilgileri kullanılarak oluşturulan kurgusal kimlikler çevrimiçi olarak dürüst olmayan münasebetler kurmak için alet edilebilir.

Catfishing evvelden çevrimiçi arkadaşlık platformlarını kullanan yetişkinler ortasında daha fazla görülmesine karşın, artık yetişkinler ve gençler ortasında daha yaygın bir sorun haline geldi. Yayıncılık yapan kimi bireyler, uydurma kimlikler oluşturmak için çok uğraş sarf ederler; yayıncılık profillerini oluşturmak ve doğrulamak emeliyle birden fazla toplumsal medya hesabına sahip olurlar.

İsmi Neden Catfishing?

Catfishing neredeyse internet kadar uzun müddettir var olmasına karşın, mevcut ismini lakin 2010 yılında “Catfishing” isimli bir belgeselin yayınlanmasından sonra almıştır. Catfishing, 2012 yılında MTV dizisi “Catfish”in prömiyerini yaptıktan sonra tanınan bir terim haline geldi.

Beşerler Neden Catfishing Yapar?

Beşerler çeşitli nedenlerle öbür insanları Catfishing yapmayı seçerler. İnsanların Catfishing olmasının nedenlerinden kimileri şunlardır:

Güvensizlikler: Birisi, kendi şahsî güvensizlikleri nedeniyle diğer bir kişiyi kopyalamayı seçebilir. Kendilerini “çirkin” yahut “yeterince uygun değil” olarak görebilirler ve “yeterince çekici” yahut “değerli” olduğunu düşündükleri öbür bir kişinin imajını yahut kimliğini kullanırken daha rahat hissedebilirler.

Akıl hastalığı: Birtakım akıl hastalıkları çeşitlerinden muzdarip biri, gerçek yahut otantik benliğini ortaya çıkarmak için çok kaygılı olabilir. Depresyondan muzdarip biri çok düşük öz hürmete sahip olabilir ve “yeterince iyi” olmadıklarını hissedebilir. İnsanlara, beşerlerle tesirli yahut inançla bağlantı kurmanın tek yolunun diğer biri üzere davranmak olduğunu hissettiren birçok farklı şart vardır.

Kimliğini gizleme isteği: Toplumsal medyayı kullanırken kimliğini gizlemek isteyen biri, diğer birinin fotoğraflarını ve/veya bilgilerini kullanabilir. Diğerlerini trollemek için kim olduklarını gizlemek isteyebilirler, var olan bir alakanın dışındaki beşerlerle konuşabilirler yahut kimi durumlarda hedefledikleri şahıstan para koparmaya çalışmak niyetiyle bu yola başvurabilirler.

İntikam: Kimi beşerler, evvelki ortaklardan yahut ‘hak ettiğini’ düşündükleri insanlardan intikam alma aracı olarak Catfishing prosedürlerini kullanır. İntikam arayanlar, çoklukla mağdurun imgelerini ve bilgilerini, onları küçük düşürmek yahut prestijlerini zedelemek için kullanan toplumsal medya hesapları oluşturur. Ayrıyeten uydurma kimlikleri kullanarak kişiyi duygusal olarak incitmek için geçersiz bir ilgiye çekebilirler.

Taciz: Kimi beşerler, birisini çevrimiçi taciz ederken duygusal etkiyi en üst seviyeye çıkarmak için birden fazla catfishing hesabı oluşturur. Tacizin alıcısı başlangıçtaki catfishing hesabını bloke ettiği için birkaç toplumsal medya hesabı oluşturabilirler yahut bunu, mağduru bunaltmak gayesiyle berbata kullanıma katılan artan sayıda insan olduğu izlenimini yaratmak için yapabilirler.

Cinsel Tercihi Keşfetme: Birisi cinselliği konusunda başı karıştığında yahut merak ettiğinde, gerçek kimliğini açıklamak zorunda kalmadan merakını inançla keşfedilmek için yanlış profiller oluşturabilir.

Yeniden de genele bakıldığında, insanların diğerlerini kopyalamasının en yaygın nedeni, itimat eksikliğidir. Beşerler kendilerinden mutlu değillerse, daha alımlı biri olarak, güvensizlikleri onları engellemeden kendilerini özgürce söz edebileceklerini hissederler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu