Sosyal Medya

Rusya’nın Ukrayna için askeri planı TikTok’ta ifşa edildi!

Viral dans görüntüleriyle bilinen TikTok ayrıyeten amatör araştırmacılar tarafından Ukrayna hududu boyunca Rus askeri planlarının izini sürmek için de kullanılıyor. Bu araştırmacılar ortasında, Rusya ve Ukrayna merkezli Çatışma İstihbarat Grubu (CIT) var.

CIT, isminden da anlaşılacağı üzere, toplumsal medya ve uydu imajları üzere kamuya açık datalardan yararlanan bir bilgi toplama usulü olan açık kaynaklı istihbarat uyguluyor. Kümenin çekirdek üyelerinden biri olan Kirill Mikhailov, “Temelde bir küme bağımsız blog muharriri, araştırmalarıyla askeri teçhizat meraklılarının ilgisini çekiyor.” dedi.

Rusya’nın Ukrayna istihbaratı toplumsal medyadan takip ediliyor

CIT’in araştırmaları, Rusya’nın Ukrayna yakınlarındaki askeri yığınağına ait 15 Ocak’ta yapılan bir tahlil de dahil olmak üzere son aylarda geniş çapta alıntılandı.

Kümenin çalışmaları, Atlantik Konseyi’nin Dijital İsimli Araştırma Laboratuvarı’nın son yayınlarında da yer aldı. Özel istihbarat şirketi Jane’s’de analist olan Thomas Bullock, CIT’i şu anda Rusya’nın askeri birikimini izleyen en yeterli kümelerden biri olarak lanse etti.

Biden idaresi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmek için bir mazeret uydurabileceği konusunda uyardı, lakin Rusya bu suçlamayı reddetti. Tüm dünyaya yayılan bu tansiyonun ortasında Mikhailov, CIT’in birtakım dataları nasıl topladığını açıkladı.

Mikhailov, “Rusya’daki her tren kimi merkezi data tabanlarına kaydedilir.” dedi. Bir trenin kalkışı, toplumsal medya imajlarına karşı denetim edilir: Araştırmacıların görsel olarak trenlerin rotaları boyunca istasyonlarla eşleştirdiği çoklu fırlatma roket sistemleri, birlik taşıyıcıları ve tank taşıyan trenlerin görüntüleriyle dolu kimi Rusça TikTok hashtag’leri.

Araştırmacılar ayrıyeten bulgularını uydu bilgileriyle yahut kimi durumlarda toplumsal medya yorumlarıyla tamamlıyor. Mihaylov, TikTok’ta askeri görüntülerin viral hale gelmesini “şanslı” bir durum olarak yorumluyor.

ABD kuvvetlerinin eski kumandanı Robert Abrams’a nazaran, günümüzün global askeri ortamında saklanmak mümkün değil. Açık kaynak istihbaratı artık her zamankinden daha yaygın, artık herkesin bir cep telefonu var ve uydu manzaralarını elde etmek daha ucuz.

Abrams, “Askeri bir bakış açısından, pozisyonunuzu ve hareketlerinizi nasıl koruyacağınızı ve yeteneklerinizin neler olduğunu sahiden düşünmelisiniz. Kızılötesi radarla uçan uçaklar için endişelenmenize gerek yok, artık elinde bir cep telefonla gezenlerden endişelenmelisiniz.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu