Donanım

RTX 3080’den 350 kat daha süratli optik yongalar geliyor

Günümüz bilgisayar sistemlerinde yarı iletken gereçler temel alınıyor ve işlemciler bunun üzerine inşa ediliyor. Vakit zaman alışıldık sistemin dışına çıkarak çok daha süratli ve verimli sistemler inşa etmek isteyenler görüyoruz. Lightelligence teşebbüsü bunlardan birisi. 

Lightelligence kimdir?

Lightelligence aslında Yichen Shen’in doktora tezi. Nature mecmuasında tezini yayınlayan Shen, sonrasında optik ögeler kullanarak ışık suratında süreçler gerçekleştirebilme emelini ticari hayata dökmüş. Lightelligence teşebbüs bu sayede ortaya çıkmış. 

150 çalışanı olan Lightellicenge teşebbüs 100 milyon dolar civarında fon elde etmeyi başarmış. Yatırımcıların da ilgisini çeken teşebbüs bu yıl Fotonik ve Aritmetik Süreç Motoru – PACE ismini verdiği projesi ile ses getirmeyi amaçlıyor. 

PACE projesi elektronik ve fotonik ögeleri tek bir kasada bir ortaya getiriyor ve muhakkak senaryoları ışık suratı ile gerçekleştirebiliyor. Elbette masamızdaki bilgisayardan bahsetmek pek mümkün değil. Daha çok derin öğrenme, makine öğrenme ve yapay zekâ süreçlerinde ekstrem hızlandırma sağlıyor. 

GeForce RTX 3080 ekran kartından 350 kat daha süratli süreç yaptığı söz edilen PACE ayrıyeten güç verimliliğinde de dorukta. Işık tabanlı olduğu için etrafa ısı da yaymıyor. Firma PACe donanımına uygun yazılımlar geliştirerek uzun yıllardır çözülemeyen matematik sorunlarını de çözmeyi amaçlıyor. 

Lightelligence birinci etapta üretime başlayabilecek ölçüde bir yatırım toplamayı amaçlıyor. 2022 yılında pilot bir yapay zekâ sistemi hayata geçirilecek. 2023 yılında ise bulut altyapılar, finans ve perakende kesimleri için fotonik temelli donanım tahlillerinin piyasaya sürülmesi hedefleniyor. 
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu