Donanım

AMD, NVIDIA’nın DLSS’ine karşı atılım yapıyor!

AMD, CES 2022’de Radeon Muhteşem Çözünürlük (RSR) isimli yeni bir özelliği duyurdu. Bu teknolojinin şirketin FidelityFX Harika Çözünürlük (FSR) platformu üzerine inşa edildiği söyleniyor. Ancak desteklenen oyunlar yerine, AMD’nin şoförleri aracılığıyla geliyor. Bu sebeple neredeyse her oyunla çalışmasına imkan sağlanıyor.

Nvidia’nın çok emsal bir özelliği tekrar gündeme getirmesinden yalnızca birkaç ay sonra tanıtıldığı için zamanlaması hayli konuşuldu. Ancak bu tip yazılımlar bir gece de geliştirilmiyor. Ayrıyeten RSR’in beklenenden erken gelmesi de beğenileri topladı

AMD ve NVIDIA ortasında rekabet artıyor

Nvidia, Kasım 2021’de Nvidia Image Scaling (NIS) ile gündeme geldi. Şirket, NIS’ı son iki yıldır şoför seviyesinde bir yükseltme özelliği olarak sunuyordu. Lakin FSR’nin artan popülaritesine karşılık olarak Nvidia, geliştiricilerin direkt oyunlara ekleyebilecekleri bir sürüm yayınladı.

AMD ise tam karşıtını yapıyor. Şirket, FSR’yi açık kaynaklı bir platform olarak yayınladı. Bu sayede geliştiricilerin oyunlarına bu teknolojiyi eklemesine müsaade verdi. RSR ise şirketin grafik kartlarının tüm oyunlardaki kapıları sonuna kadar aralamasını sağlayan son atağı oldu.

Hoş bir adım olmasına karşın pek çok kişi yanlış atak olduğunu düşünüyor. Zira AMD’nin, NIS ile savaşmanın yeni bir yolu olarak RSR’yi piyasaya sürdüğüne dair ortak bir kanaat hakim. Yani bunun aslında bir pazarlama taktiği olduğu ve NVIDIA’nın Derin Öğrenme Harika Örneklemeye (DLSS) odaklandığının unutulduğu söyleniyor.

AMD, 22 Haziran 2021’de FSR’yi piyasaya sürdü. Bu müddet zarfında şirket, etkileyici bir muvaffakiyet olan birkaç düzine oyun için takviye ekledi. Lakin FSR aslında açık kaynak kodlu olduğu için şirketin bir şey yapmasına gerek yok. Yani aslında geliştiriciler fiyatsız bir halde alarak sistemlerine entegre edebilir.

Ancak imaj kalitesi kelam konusu olduğunda FSR’nin biraz çalışmaya gereksinimi olduğu bir sır değil. Ayrıyeten AMD, mevcut sürümün son sürümden çok uzak olduğu konusunda da açık kelamlı davranıyor. Ortadan geçen bu 6 aylık süreç FSR 2.0 için kâfi bir müddet değil. Lakin manzara kalitesini güzelleştirmek ve FSR 1.0’ın yükseltme algoritmasını geliştirmek için katiyetle kâfi bir vakit olduğu söyleniyor.

Bu noktada şayet AMD RSR’ı paylaşırsa olağan ki kullanmak yararlı olacaktır. Ancak FSR’nin çıkacak 2.0 sürümünün yerini alamayacak üzere gözüküyor. Ayrıyeten FSR tüm grafik kartlarını desteklerken, RSR sırf AMD ekran kartlarıyla uyumlu bir biçimde çalışıyor. Münasebetiyle uzun vadede bizlere yararlı olacak olan FSR üzere gözüküyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu