BilimTeknoloji

Renault, 2030 itibariyle Avrupa’da yalnızca elektrikli araç satacak

Pek çok ülkede içten yanmalı motorlu araçlara getirilen kısıtlamalar ve bu araçların satışının 2035’ten itibaren AB tarafından yasaklanacak olması, markaların elektriğe geçiş sürecini hızlandırıyor.

Şimdiye dek pek çok otomotiv markası, tarihi değişiklik göstermekle birlikte Avrupa’da büsbütün elektrikli araç markası haline geleceklerini duyurdu. Bu mevzuda son açıklama Renault‘dan geldi. Şirketin CEO’su Luca De Meo, Automotive News’e yaptığı açıklamada Renault’nun 2030 yılında içten yanmalı motorlu araç satışını sonlandıracağını belirtti.

Öte yandan, Renault çatısı altında farklı markalar mevcut ve bu açıklama tüm markaların tıpkı tarihte elektrikliye geçeceği manasına gelmiyor. Örneğin kümenin uygun fiyatlı markalarından Dacia‘nın mümkün olan en son tarihte büsbütün elektriğe geçeceği açıklanmıştı. Bu durum artık de geçerliliğini koruyor. Lada için rastgele bir açıklama yok fakat Rusya pazarı göz önüne alındığında birebir durumun geçerli olduğunu düşünebiliriz.

Renault, dönüşüm gayesi doğrultusunda 2025 yılına kadar en az dört yeni büsbütün elektrikli model çıkaracak. Bunlar ortasına elektrikli Renault 5, kompakt SUV, crossover ve hafif ticari araç bulunuyor. Öte yandan Renault Zoe yıllardır pazarda ve Megane E-Tech Electric de kısa müddet evvel markayı bu pazarda temsil etmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu