Oyun

PlayStation 5 ve Xbox Series X savaşı ne durumda?

2020 yılının sonunda Sony ve Microsoft, PlayStation 5 ve Xbox Series oyun konsollarını tanıtarak yeni kuşak rekabeti başlatmıştı. Bu iki ezeli rakip, stok problemleri üzere krizlerle gayret ediyor olsa da iki marka da kısmen alıcılarıyla buluşabildi. İki tarafta da etkileyici yenilikler kelam konusu ve iş tercih yapmaya gelince yalnızca bir seçeneğimiz oluyor. Hala sıcak biçimde devam eden konsol savaşının 2022 Ocak’ta nasıl devam ettiğiyle ilgili tahlil yayınlandı.

Yılın ocak ayı, en çok konsol satılan ay olarak bilinir. Geçen yıl olduğu üzere bu yıl da konsol satışlarında yeni jenerasyonun rüzgarı esiyor. Yılın en çok konsol satan vaktinde PlayStation’ın mı, yoksa Xbox’ın mı önder olduğunu açıkladık.

ABD’deki Ocak satışlarında PlayStation 5 galip

Yayınlanan tahlile nazaran yılın en çok konsol satılan ayında kazanan PlayStation 5 oldu. Tahlilde PlayStation 5; hem satış sayısıyla, hem de yapılan ciroyla rakiplerini geride bırakıyor. PS5’in akabinde ise Xbox Series X geliyor ve onu ise Xbox Series S takip etmekte. Üç konsol da satış sayılarıyla tüm vakitlerin en çok konsol satılan ikinci ocak ayını oluşturdu. Geçen ayı, 2021 Ocak ile kıyasladığımızda satışlarda yüzde 22 artış görülüyor.


PlayStation 5

Bu etkileyici sayılara en yakını 2009 yılında görülmüştü. Ocak 2009’da tüm vakitlerin en çok konsol satılan periyodu yaşandı. O devirde PlayStation 3, Xbox 360 ve Nintendo Wii konsolları cirit atıyordu. Tedarik sıkıntılarına karşın konsol satışlarının tekrar yükselmiş olması, Sony ve Microsoft için uygun haber.

Yapılan tahlilde el konsolları birinci 3’e kart sokamasa da son vakitlerde etkileyici satış başarısı sergiliyorlar. Bilhassa de Nintendo Switch, aslen evvelki jenerasyona ilişkin olmasına karşın satış sayısıyla herkesi etkiledi. Nintendo Switch’in OLED ekranla revize edilmiş modeli ve Steam Deck de ilerleyen aylarda konsol savaşına katılacak.

Siz hangi oyun konsolunu tercih ediyorsunuz?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu