Oyun

Lexip NP93 Alpha İnceleme

  • Son derece şık
  • Seramik fare ayakları
  • İki eksenli joystick
  • Kaliteli personellik
  • Sensör performansı düşük
  • Dahili hafıza yok
  • Epey ağır
  • Kaplamada parmak izi kalıyor

Lexip epey değişik bir firma. Bir vakitler Citroen’in araba dünyası için yaptıklarını, birbirinden farklı ve ulaşılabilir tahlilleriyle oyunculara yönelik etraf eserleri konusunda gösteriyor. Ultra inovatif çift joystickli (biri gövdenin kendisi) faresi Pu94 ile oldukça dikkat çeken firmanın incelediğimiz eseri ise Pu94’e daha ulaşılabilir bir alternatif olan NP93 Alpha.

NP93 Alpha’nın kutudan çıkarttığınız anda dikkat çeken özelliği elbette sol tarafındaki joystick. Bu daha evvel Lexip Pu94 ve Asus ROG Chakram‘dan tanıdığımız bir icat olsa da bu kadar ülkü bir fiyata birinci sefer sunuluyor, haliyle ziyadesiyle ilgi alımlı bir donanım. İki farklı joystick yüzeyiyle uçak simülasyonları için şahane imkanlar sunan Pu94’e nazaran biraz daha kısa olan joystick, iki farklı düzlemde hareket edebiliyor ve 30 derece kadar eğilebiliyor. Aklınıza binlerce kullanım alanı gelmiştir, ben bunu Far Cry‘da silah ve ekipman ayarlarını yaptığımız daire tuşuna atadık ve inanılmaz rahat ettik doğrusu. Ayrıyeten isterseniz War Thunder gibi oyunlarda roll / pitch ayarlarına da atayabilirsiniz. Son derece yeterli çalışıyor, verimli ve artık daha ulaşılabilir. Beğendik.

Dizayna geçince işe boyutlarla başlamak gerekiyor. NP93 Alpha hayli büyük bir fare (132x54mm) ve eliniz küçükse rahat kullanma ihtimaliniz yok. Biz bu farenin küçük elli kullanıcılara uygun olduğunu söyleyen birkaç yorum da okuduk ve o küçük ellerin ebatlarını sahiden merak eder olduk doğrusu, çünkü NP93 Alpha’yı rahat kullanabilmek için olağan büyüklükte bir eliniz olması gerek, aksini düşünmeyin.

Lexip bu modelde çabucak hepimizin sevdiği yumuşak bir kaplama kullanmış. Bu kaplama hayli kaliteli bir his veriyor ve rahat hissettiriyor lakin üzerinde parmak izi kalması ve öbür farelerde gördüğümüz üzere vakitle soyulması üzere dezavantajlara sahip. Lexip epeyce kaliteli bir işçiliğe sahip olsa da uzun kullanımda bu sorunu yaşar mı, şimdiden bir şey söylemek sıkıntı.

12 programlanabilir tuşa sahip olan farede Omron D2FC ailesinden switchler kullanılmış. 20 milyon basımlık ömre sahip olan bu anahtarlar hayli tok bir sese sahipler ve birebir vakitte gereğince sessizler. Esasen kendilerini piyasadaki pek çok oyuncu faresinde görebiliyoruz. Fare tekerleği ise biraz kısa aralıklara sahip, bu da sayfayı süratlice aşağı kaydırmakta sorun yaşatabiliyor. Bunun yanında gereğince sessiz ve kullanımı kolay. Üst kısımda ise DPI denetim tuşu bulunuyor.

Lexip bu modelde RGB dayanağı de sunuyor fakat tek bölge olduğundan mükemmel bir ışık gösterisi beklemeyin. Biz Lexip’in özdeşleştiği turuncu rengi kullanıyoruz ve göze oldukça güzel geliyor. Kolay ve farenin genel şıklığına uygun. Maalesef yandaki işlev tuşlarına kolay erişilse de bir ölçü sünger hissi veriyorlar.

Sensör kısmı bize nazaran farenin en zayıf noktası. Şöyle ki farede kullanılan ADNS-3050 optik sensörü, giriş düzeyi olarak tabir edebileceğimiz bir eser. 1:1 DPI takviyesini 2000dpi’a kadar verebilen bu sensör, yazılım takviyesiyle 12000dpi’a kadar hassaslığı destekleyebiliyor fakat 2000dpi’ın üzerinde tutarlılığı giderek düşüyor. 20G hızlanma ve 60 IPS sürat kıymetleri de birçok oyuncu için kâfi olsa da rekabetçi oyunlar için biraz zayıf kalabilir. Bu noktada NP93 Alpha’nın bir ultralight fare olmaktan çok uzak olduğunu bir defa daha hatırlatmak gerekiyor. Bu eser günlük oyun seansları için ziyadesiyle kâfi lakin daha fazlası için hem performansı hem de yükü sebebiyle hakikat seçim değil.

Yük dedik, izah edelim: Lexip bu eserde hafiflik üzere bir gaye gütmemiş. Yüksüz haliyle 145 gram olan eser, 3.6 ve 18 gramlık iki “ağırlık kartuşu” ile bir arada geliyor. Bunlardan hangisini tercih ettiğinize nazaran de ağırlığı 166 grama kadar çıkabiliyor. Rekabetçi oyunlar oynuyorsanız hayli ağır bir kütle olacak elinizin altında lakin Lexip’in bu mevzuda hayli kalite kokan bir tahlili de mevcut.

Lexip tartının yarattığı dezavantajı altı adet seramik mouse ayaklığı ile (skatez demeyelim artık) çözme yoluna gitmiş. Kayganlığını uygun yüzeyde 1500km’den fazla koruyabilen bu ayaklıklar o kadar kaygan ki, alışmam vakit aldı. Bakın o denli PTFE kayganlığı değil bahsettiğim, neredeyse denetim dışıymış üzere gelen, apayrı his yaşatan bir kayganlık düzeyi. Ben biraz alıştıktan sonra çok sevdim fakat sert yüzeylerde biraz ses yapıyor, kumaşa daha uygun haberiniz olsun. Bunları kullandıktan sonra eski farenize dönmeniz biraz garip hissettirebilir.

NP93 Alpha’nın beğenmediğimiz bir özelliği de 1.55m uzunluğundaki, örgü kablosu. Bu kablo epeyce sert ve oyun oynarken masanız kalabalıksa bir yerlere takılabiliyor. Paracord yumuşak kablo bu esere çok yakışırmış.

Son olarak Lexip Control Software‘den bahsetmek isteriz. Muhakkak ayarları çarçabuk yapmanızı sağlayan bu programın kritik bir sorunu geçtiğimiz günlerde düzeltildi. Onboard hafızaya sahip olmayan NP93 Alpha’nın programla birlikte seçili halde gelen otomatik profil seçimi opsiyonu yüzünden her oyun için farklı ayar yapmanız gerekebiliyordu ve şayet yapmazsanız default ayarlara dönüyordunuz. Bu yanılgı nasıl yapıldı bilmiyorum ancak yanlıştan dönülmüş olması hoş.

Özetle

Lexip NP93 Alpha’nın ülkemizde bir distribütörü olmasa da Amazon üzerinde 40$‘lık fiyatlarla kendisine ulaşabiliyorsunuz. Performans konusunda ne aradığınızı ve farenin size ne vereceğini anlatmaya çalıştım, bu doğrultuda niş bir eser olarak tabir edilebilecek NP93 Alpha’yı satın almaya karar verirseniz dolu dolu bir kutu içeriği sizi bekliyor olacak.

Değişik bir tecrübeydi kendi ismimize, şimdiye kadar kullandığımız en özgün oyuncu farelerinden biriydi ve genel izlenimimiz de olumlu.

Lexip NP93 Alpha Teknik Özellikleri
Eser Modeli Lexip NP93 Alpha
Eser Çeşidi Klavye ve Mouse
CHIP Online Notu 82
Üretici Lexip

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu