Donanım

Ryzen 6000 APU yongaları tanıtıldı: 2 kata kadar grafik performansı, ışın izleme

Dizüstü bilgisayar dünyasının büyük bir merakla beklediği AMD’nin yeni Ryzen 6000 taşınabilir işlemci serisi CES 2022 fuarında resmiyet kazandı. Beklendiği üzere 6nm sürecinde Zen3+ işlemciler barındıran yongalar grafik tarafında da hayli savlı.

Ryzen 6000 APU’lar neler sunuyor?

Ryzen 6000 APU serisi AMD’nin en yeni Zen3+ işlemci mimarisini barındırıyor. 6nm sürecinde geliştirilen yongalar 5GHz suratına çıkıyor ve böylelikle evvelki jenerasyona nazaran 1.3 kat daha âlâ performans sunuyor. Grafik tarafında ise RDNA 2 mimarisi ile 12 kümeye kadar ölçeklendirebilme ve 2 kata kadar performans artışı elde ediliyor. Bir APU üzerinde gerçek Full HD 60fps deneyiminin Ryzen 6000 ile sunulduğu tabir ediliyor.

Verimlilik odaklı olması sayesinde performansı arttırırken birebir vakitte güç tüketimini de azaltıyor. Dizüstü modellerinde 24 saate kadar gündelik kullanım mümkün olurken daha verimli ahenge ve uykudan uyanma özellikleri de sunuluyor.

DDR4 dayanağı sunmayan yongalar DDR5, LPDDR5, USB 4.0 ve WiFi 6E üzere gelişmiş standartları destekliyor. Microsoft’un çekirdek düzeyinde işlemci ve bellek muhafazaları sağladığı Pluton programına birinci ahenk sağlayan işlemci Ryzen 6000 serisi olacak.

Daha evvel harici grafik kartlarında gördüğümüz ışın izleme teknolojisi birinci sefer bir entegre grafik ünitesinde yerini alıyor. Tekrar DX12 Ultimate ve sofistike algoritmalar ile performansı düşürmeden imgeyi güzelleştiren FSR teknolojisi birinci sefer bir APU’da yer alacak.

Intel Tiger Lake muadillerine ve Nvidia MX450 ekran kartına nazaran makul senaryolarda 3 kata kadar performans artışı görmek mümkün. Toplamda 20 işlemci barındıracak Ryzen 6000 serisi Şubat ayında birinci dizüstü modellerinde kendisini gösterecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu