Oyun

Nisan ayının üçüncü haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 15-21 Nisan 2023 #2

 
Nisan ayının üçüncü haftasında çıkış yapacak PC oyunlarının ikinci kısmındayız. Bu listede 15-21 Nisan tarihleri ortasında çıkacak oyunların devamı yer alıyor. Başka listelere aşağıdan ulaşabilirsiniz:
 
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #1
– Nisan ayının birinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 2023 – #2
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #1
– Nisan ayının ikinci haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 8-14 Nisan 2023 #2
– Nisan ayının üçüncü haftasında çıkış yapacak PC oyunları: 15-21 Nisan 2023 #1 
– Nisan ayı içerisinde çıkış yapacak fakat tam günü muhakkak olmayan PC oyunları: 2023 
 
– Stray Blade (20 Nisan: souls-like, aksiyon, macera, keşif)
 
 
Point Blank Games tarafından geliştirilen ve 505 Games tarafından yayınlanacak olan souls-like, aksiyon, macera, keşif oyunu Stray Blade, 20 Nisan tarihinde geliyor. Büyük bir maceraya atılacağımız bu imal içerisinde farklı farklı bölgelere ilerleyebilecek, bu bölgelerin çeşitli sırlarını açığa çıkarabilecek ve art planda bizlere sunulmaya çalışan kıssanın özünü öğrenebileceğiz. Oyun içerisinde birçok farklı düşman çeşidi karşımıza çıkacak ve bunları alt etmek için de çeşitli ataklar yapabileceğiz.
Souls like cinsini bizlere tutmayı hedefleyen bu aksiyon macera oyunu içerisinde daima olarak etrafı gezmeye çalışacak ve dövüş ögeleri bu oyun içerisinde deneyimlemeye çalışacağız. Oyun içerisinde büyük bir vadinin ve bölgenin içerisine giriş yapabilecek ve buradaki büyük sırrı açığa çıkarmaya çalışacağız. Oyunda art planda bizlere bir öykü anlatılacak, bu kıssa kapsamında neler olup bittiğini öğrenmeye çalışacağız ve bunu öğrenmek için de daima olarak etrafa bakmaya başlayacağız. Ne kadar çok etrafı keşfedersek o kadar çok öykünün özünü öğrenebilecek ve o derece öykü hakim olabileceğiz.
 
 
Kayıp bir medeniyeti aramaya koyulduğumuz üretim içerisinde karşımıza türlü türlü düşmanlar çıkacak. Souls-like çeşidinin gerekliliğini siz de biliyorsunuz ki oyun içerisinde düşmanlar bizlerin karşısına güçlü bir biçimde çıkacak. Bunları alt etmek için de çeşitli dövüş mekaniklerini kullanmamız gerekecek. Oyun içerisinde yeniden düşmanlara karşı savunma yapabilecek, onların hücumlarını savuşturabilecek ve karşı atakta bulunabileceğiz. Oyunda saldırma, savunma ve savuşturma mekanikleri bulunacak. Bu mekaniklerle bir arada hem bir yandan hayatta kalmaya çalışacak hem de başka yandan bu düşmanları ortadan kaldırmaya başlayacağız. Düşmanları ortadan kaldırdıkça yeni bölgelere gerçek gidebilecek, yeni bölgelerin kilidini de açabileceğiz.
Bir yandan özgür bir dünyayı bizleri tutmayı hedefleyen bu üretim içerisinde farklı farklı bölgelere giderek bu yerlerin çeşitli atmosferlerini deneyimleyebileceğiz. Daima olarak çeşitli görünümler karşımıza çıkacak ve bu görünümler eşliğinde oyun içerisinde hem etrafı gözlemleyebilecek hem de etrafı keşfedebileceğiz. Etrafı keşfettiğimiz süreçte çeşitli öğeler elde olabilecek, bu öğeleri ve objeleri kendi yararımıza kullanabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden etrafı keşfederken bir şeyler bulabilecek ve öykü konusunda ilerleme sağlayacağız. Bu keşif sayesinde geniş kapsamlı bir yapı bizleri bekliyor olacak diyebilirim.
 
 
Büyük bir maceraya atıldığımız ve kendimizi aksiyon ve dövüş içerisinde bulduğumuz bu imal içerisinde bir de rehberimiz olacak. Bu rehber sayesinde oyunda neler yapmamız gerektiğini, nerelere gitmemiz gerektiğini ve buralara ne olduğunu öğrenebileceğiz. Bu rehber oyun içerisinde bize epeyce yardımcı olacak. Hasebiyle bu da hoş bir reklam olmuş diyebilirim.
Kayıp bir medeniyeti bulmaya çalıştığımız oyun içerisinde çeşitli krallıklara ilişkin eserler bulabileceğiz. Oyun içerisinde bu yüzden daima olarak etrafı araştırmaya koyulacak ve eski medeniyeti ortaya çıkarmaya çalışacağız. Oyun içerisinde tekrar farklı farklı kentleri keşfedebilecek, burada bulunan taht odalarını ortaya çıkarabilecek ve eski krallıkların tarihlerini öğrenebileceğiz. Burada neler yaşanmış – neler olup bitmiş hepsini Bu oyun içerisinde öğrenebileceğiz. Münasebetiyle oyun içerisinde keşif ögeleri ön planda diyebilirim.
 
 
Kadim medeniyetleri araştırdığımız bu imal içerisinde karşımıza yeniden geçmişin kalıntıları çıkacak. Bu geçmişin kalıntılarına etraftan bulmaya çalışacak, bunları birleştirecek ve neler olup bittiğini öğrenmeye çalışacağız. Oyun içerisinde etrafı keşfetmeye çalıştığımız esnada karşımıza çeşitli tehditler ve tehlikeler çıkacak, bunları alt etmek için de çeşitli atılımlar yapabilecek ve elimizdeki kılıcımıza davranabileceğiz. Oyun içerisinde kılıcımızı sağa sola savurabilecek, düşmanların akınlarından kaçınabilecek ve onlara karşı atakta bulunabileceğiz. Tam bir aksiyon dövüş mekaniğini bizlere sunmayı hedefleyen ve şiddetli bir dövüş sistemini bizlere aktaran bu imal içerisinde bir yandan hayatta kalmaya çalışacak başka yanları ise etrafı keşfederek antik medeniyetin kalıntılarını ortaya çıkarmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde tekrar souls-like oyunlarından aşina olduğumuz bir envanter sistemi bulunacak. Bu envanter sistemimizle bir arada etrafta keşfettiğimiz objeleri ve öğeleri çantamıza atabilecek. Bunları yeri geldiği vakit kullanabilecek ve daima olarak ilerlemeye çalışacağız. Oyunda karşımıza türlü türlü düşmanlar çıkacak. Düşmanların cinsleri büsbütün farklılık gösterecek. Bu düşmanların her birinin kendine has özellikleri ve yetenekleri bulunacak. Öte yandan bu olağan düşmanların haricinde bir de işverenler karşımıza çıkacak. İşveren savaşları olağan düşmanlara kıyasla olağan ki daha şiddetli ve çetin geçecek. Münasebetiyle işverenleri alt etmek için onların etrafında daima olarak dönmeye çalışacak, onların ataklarını aklımıza tutmamız ve ezberlememiz ve ona nazaran bir karşı akın atılımı planlamamız gerekecek. Münasebetiyle işveren savaşları da bu üretim içerisinde yer alacak.
 
 
Oyunda bulunan envanter sistemi sayesinde etrafta çeşitler objeler toplayabiliyor ve bu öğeleri geri geldiği vakit kullanabiliyoruz. Yeniden elimize kılıç alabiliyor, seçimler yapabiliyor ve daha fazla yakın dövüş silahını elde edebiliyoruz. Oyunda kendi isteğimize nazaran silahlar elde edebiliyor ve buna nazaran de ilerlemenizi sağlıyoruz.
Bu envanter sisteminin haricinde bir de yetenek ağacımız bulunuyor. Bu yetenek ağacımız sayesinde karakterimize düzey atlatıyor ve her düzey atladığımızda da çeşitli tecrübe puanları elde ediyoruz. Elde ettiğimiz bu tecrübe puanlarını yetenek ağacı kısmında kullanabiliyoruz. Yetenek ağacı içerisinde çeşitli marifetler ve özellikler bulunuyor. Bu marifetleri açmak için elbette düzey atlamamız gerekiyor, düzey atladığımız esnada puanları bu yetenek ağacında kullanarak yeni özelliklerin ve  becerilerin kilidini açabiliyoruz. Bu sayede düşmanların üzerine daha tesirli bir formda gidebiliyor ve farklı yetenekleri bu yetenek ağacı sayesinde kullanabiliyoruz.
 
 
Envanter ve yetenek ağacının yanı sıra oyun içerisinde bir de zanaatkarlık yani craft sistemi bulunuyor. Bu sistemle birlikte etraftan bulduğumuz objeleri ve öğeleri  birleştirebiliyor ve yeni bir obje yahut öğe oluşturabiliyoruz. Oyun içerisinde craft sistemi sayesinde aslında yeni yeni öğelerin kilidini açabiliyor, bu öğeleri oluşturabiliyor ve güçlü kısımlarda bu öğeleri kullanabiliyoruz. Yani elhasıl oyun içerisinde hem envanter sistemi hem düzey sistemi hem yetenek ağacı hem de zanaatkarlık sistemi bulunuyor. Hasebiyle bu oyunda tam bir aksiyon rol yapma tecrübesini bizlere aktarıyor diyebilirim.
Çeşitli görüntülerim ve atmosferlerin yer aldığı bu oyun içerisinde öbür bölgelere adım atabiliyor, bu bölgelerin görüntülerine bir göz atabiliyor ve buradaki düşmanları alt edebiliyoruz. Oyun içerisinde tam bir dövüş aksiyon mekaniği bizlere sunuyor. Bu dövüş aksiyon üzerinde de geliştirici takım epey üzerinde durduğunu belirtiyor. Aslında oyunun özü dövüş ve aksiyondan ibaret. Hasebiyle buna çok uygun yapmaları gerekiyor. Bunu başaramazlar ise esasen oyun eksik olmuş demek. Bunu da oyunn çıktığı vakit daima birlikte göreceğiz.
 
 
Oyun 20 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda . Dilerseniz oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlamış olur. Bakalım Stray Blade nasıl bir souls-like tecrübesi sunacak daima birlikte göreceğiz. Bu ortada oyun grafikleri çizgi stili ile gerçek ortasında bir yerde. Münasebetiyle her oyuncuya hitap etmeyebilir diyebilirim.
 
– OTXO (20 Nisan: aksiyon, macera, nişancı)
 
 
Lateralis Heavy Industries tarafından geliştiirlen ve Üstün Rare Originals tarafından yayınlanacak olan aksiyon, macera, nişancı oyunu OTXO, 20 Nisan tarihinde geliyor. Siyah beyaz bir sanat tarzına sahip bir yandan piksel grafikli bir yapıyı bizlere sunan bu oyun içerisinde üstten görünümlü bir kamera bakış açısı bulunuyor. Bu oyun içerisinde karşımıza çıkan düşmanları süratli bir formda alt etmeye çalışıyor ve elimizdeki silahla birlikte etrafı büsbütün kaosa sürükleyebiliyoruz.
Tamamen dövüş ve nişancı odaklı bu oyun içerisinde etrafı dağıtabiliyor, daima olarak etrafın dağılışını izleyebiliyor ve karşımıza çıkan tehlikeleri ve tehditleri ortadan kaldırmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde bir malikanede bulunuyor, bu malikanenin derinliklerine inebiliyor ve neler bittiğini keşfedebiliyoruz. Oyun içerisinde bir yandan bir kıssa anlatılıyor ve bu öykü kapsamında aslında kayıp aşkımızı aramak için bir maceraya Ççkıyoruz. Tabi maceraya çıkmak o kadar kolay olmuyor hasebiyle karşımıza türlü türlü düşmanlar çıkıyor ve bu düşmanları alt etmek için de bizim elimizdeki silahı davranmamız gerekiyor ve bu sayede şiddet içerikli bir yapı bizleri bekliyor diyebilirim.
 
 
Silah seslerinin ve patırtıların olduğu bu üretim içerisinde tam bir nişancı oyun tecrübesi bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde etrafı dağıtabileceğimiz bir fizik sistemi, siyah beyaz bir sanat sistemi ve piksel grafikler yer alıyor. Oyunda elimizdeki silahla bir arada ustalaşmaya çalışıyor ve ustalaşmaya çalıştığımız bu silahla birlikte karşımıza çıkan düşmanları ve tehlikeleri alt etmeye çalışıyoruz. Kayıp aşkımızın kaybolduğu oyun içerisinde yola koyuluyor ve büyük bir maceraya ve aşk seyahatine atılıyoruz.
Oyun içerisinde Çoklukla birebir düşman tiplemeleri bulunuyor bu düşman tipleri bizlere daima olarak ateş etmeye çalışıyor ve biz de bu ateşlerden kaçmaya çalışıyoruz oyun içerisinde üzerimize gelen mermiler ve attığımız mermiler yavaş bir formda gidiyor ve biz de bu mermilerden hem kaçınabiliyoruz hem düşmanlara yanlışsız isabet alabiliyoruz oyun içerisinde tekrar isabete almaya çalıştığımız isabet ettirmeye çalıştığımız bir imleç bulunuyor bu imle sayesinde Düşmanların üzerine tam olarak isabet ettirebiliyor ve isabet ettirdiğimiz esnada da onların parçalanmalarını izleyebiliyoruz.
 
 
Oyunda genel olarak kan ve şiddet imajları epeyce fazla yer buluyor. Münasebetiyle oyun içerisinde öldürdüğümüz her bir düşmandan epeyce fazla kan çıkıyor ve bunların etrafa saçılışını görebiliyoruz. Oyunu içerisinde siyah beyaz bir yapı bulunduğundan ötürü kırmızı rengi epeyce fazla göze çarpıyor ve şayet bu usul durumlardan hoşlanmıyorsanız bu oyunu oynamayabilirsiniz. Münasebetiyle herkese hitap etmeyebilir.
Şiddetin dozunun her vakit yüksekte olduğu ve daima olarak karşımıza çıkan düşmanları alt etme üzerine heyeti bir yapının olduğu bu oyun içerisinde karşımıza çıkan düşmanları elimizdeki silahla bir arada süratli bir formda alt etmeye çalışıyor, bu esnada hem etrafı keşfedebiliyor hem de etraftan bulduğumuz objeler ile etkileşime geçebiliyoruz. Bu oyunda etkileşime geçebildiğimiz yalnızca bu değil yeniden farklı karakterlerle konuşabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı karakterler bulunuyor ve bu karakterlerle birlikte etkileşime geçebiliyor. Ek olarak onlarla çeşitli diyaloglara girebiliyoruz. Çeşitli diyaloglara girdiğinizde nereye gitmemiz gerektiğini ve kıssa konusunda nerelerde olduğumuzu öğrenebiliyor ve ne yapmamız gerektiğini bu sayede açığa çıkartabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde yeniden etrafta gördüğümüz ve onlarla diyaloğa girdiğimiz karakterlerle bir arada alışverişler yapabiliyor, onlardan bir şeyler alabiliyor ve bunları kendi avantajımıza kullanabiliyoruz. Yeniden onlardan alabileceğimiz çeşitli güçlendirmeler ve avantajları bu oyun içerisinde kullanabiliyoruz ve bunlar da bizlere lazım olan şeyler ortasında yer alıyor.
Tekrar oynanabilirlik açısından bizlere geniş bir yapı sunmayı hedefleyen bu oyun içerisinde 150’den fazla oda yer alıyor. Bu odaların her biri bizi rastgele seçilmiş bir alana götürüyor, bu alanların da yapısı farklılık gösteriyor. Bu yapılar içerisinde de sağdan soldan düşmanlar çıkabiliyor ve bunları da alt etmek durumunda kalıyoruz. Oyunda tekrar farklı farklı odalar bulunuyor, her odanın kendine ilişkin ve kendine has özelliği bulunuyor. Bu özellikleriyle bir arada oyunda yapmamız gerekenler değişkenlik gösterebiliyor ve düşmanların yerleri de farklılık gösterebiliyor. Hasebiyle etrafı âlâ keşfetmeli, oyuna yeterli odaklanmalı ve düşmanları halletmeye çalışmalıyız.
 
 
Oyunda tekrar rastgele oluşturulan bir yapı olduğundan ötürü her bir oyun başlangıcında farklı odalarla ve yapılarla karşılaşabileceğiz. Yani bu oyundan her bir oyuncu farklı tecrübe elde edecek ve her bir yeni başlangıçta farklı bir tecrübeye sahip olacağız bu sayede yerlerin ve bölgelerin değiştiğini görebileceğiz. Oyun içerisinde tekrar özelleştirme sistemi bulunacak. Bu özelleştirme sayesinde kilidi açılabilecek yüzden fazla yetenek bulunacak. Bu yeteneklerle bir arada oyunda farklı bir tecrübe elde edecek ve bu yeteneklerin kilidini açarak düşmanlara karşı kullanabileceğiz. Oyunda tekrar elde edebileceğimiz çeşitli cinste silahlar bulunacak, tabancalardan taramalı bu tüfeklere oradan pompalı tüfeklere kadar birçok silah tipi oyun boyunca yer alacak ve bu silahlarla bir arada döngüyü kırmamız gerekecek.
Oyun içerisinde tekrar süratli nişancı oyunlarından aşina olduğumuz vakti yavaşlatma sistemi de yer alacak. Bu sistem sayesinde vakit yavaşlayacak ve düşmanları kolay bir halde alt edebileceğiz. Elbette ki birinci olarak biz bu yapıyı Max Payne oyunundan gördük. Bu yapı da oyun içerisinde yer bulacak ve vakti yavaşlatarak oyundaki düşmanlara karşı daha süratli bir formda davranacağız. Bu sayede süratli bir halde yer değiştirecek ve düşmanların mermilerinden kaçınabileceğiz. Bullet-time olarak da isimlendireceğimiz bu mekanik sayesinde oyundan farklı biçimde bir tecrübe elde edebileceğiz.
 
 
Yine atıldığımız macera içerisinde art planda bizlere çeşitli müzikler sunulacak. Elbette müzikler bu usul oyunların olmazsa olmaz bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda bir yandan düşmanlarla çatışırken ve etrafı keşfederken başka yandan da art planda müzikler çalacak. Bu müzikler sayesinde oyuna daha düzgün adapte olacağız ve müziklerle bir arada kendinizi aslında bir sinemanın içerisinde olduğumuzu varsayacağız. Müzikler eşliğinde ilerlemeye çalışacağımız oyunda kendimizi ritme kaptırabileceğiz.
Siyah beyaz renk yapısıyla ve sanat tarzıyla karşımıza çıkacak olan bu üretim içerisinde bizleri aslında klasik nişancı tecrübesi bekliyor olacak. Oyunda kendi aşkımızı bulmak için yola koyulacağız. Bu yolda düşmanlar karşımıza çıkacak ve farklı farklı bölgeleri keşfetmeye koyulacağız. Keşfettiğimiz esnada farklı düşmanlar karşımıza çıkarak onları halletmeye çalışacağız. Oyun içerisinde tekrar kullanabileceğimiz çeşitli silahlar ve açabileceğimiz çeşitli yetenekler bulunacak. Bunları da açarak düşmanlara karşı daha rahat bir biçimde savaşabileceğiz. Oyun içerisinde etkileşime geçebileceğimiz çeşitli karakterler de bulunacak. Bu karakterler sayesinde onlardan bir şeyler alıp kendi avantajımıza kullanabileceğiz.
 
 
20 Nisan tarihinde çıkış yapacak olan bunNişancı oyununu şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz oyunun Steam sayfasından istek listenize ekleyebilirsiniz ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz. Oyunun şu anda bir demo sürümü bulunmuyor. Münasebetiyle rastgele bir deneme fırsatı bulamadık. Lakin oyun çıktığı vakit nasıl bir yapıda olduğunu ve bizlere neler sunacağını görebileceğiz.
 
– Mia and the Dragon Princess (21 Nisan: interaktif kurgu, macera, hikaye)
 
 
Wales Interactive, Dead Pixel Productions, Good Gate Media grupları tarafından geliştirilen ve Wales Interactive tarafından yayınlanacak olan interaktif kurgu, macera, öykü oyunu Mia and the Dragon Princess, 21 Nisan tarihinde geliyor. Gerçek bireylerce hazırlanmış interaktif kurgu oyunlarına bir yenisi daha eklenecek olan bu üretimle bir arada aksiyona dalacak, çeşitli maceralara geçiş yapacak ve seçimlerimize birlikte öykünün sonuna ilerlemeye çalışacağız. İnteraktif aksiyon sineması niteliğinde olan bu üretim içerisinde canlı aksiyon sahneleri, gerçek vakitli hareketler ve daha fazlası bizlere sunulacak.
Oyun içerisinde art planda bizlere çeşitli seçimler sunulacak, bu seçimlerle bir arada öykünün gidişatı değiştirebilecek ve büsbütün öykü odaklı bir interaktif aksiyon sinemasına mevzu olacağız. Oyun içerisinde Mia isimli bir karakteri denetim edebilecek, denetimden kastım bu karakterin etrafında gelişen olayları görebilecek ve bu karakterle birlikte çeşitli seçimlere adım atabileceğiz. Oyun içerisinde farklı farklı seçimlerle farklı sonuçları ulaşabilecek ve bu interaktif kurgu oyunu içerisinde ilerleyişimizi büsbütün değiştirebileceğiz.
 
 
İnteraktif endişe sinemasının başrollerinde Tabip Who’dan aşina olduğumuz Paul McGann ve The Witcher serisinden gördüğümüz MyAnna Buring yer alacak. Bu karakterlerle bir arada yapımı ne kadar yüksek yahut uygun olduğunu kestirebiliriz. Oyun içerisinde bu karakterlerle birlikte çeşitli etkileşimlere girebilecek ve öykünün sonucuna ulaşmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde süratli aksiyon sahneleri bizleri bekliyor olacak, bu süratli aksiyon sahnelerinde sinemalardaki dövüşlerin birebiri bizlere yansıtılacak. Oyunda yaptığımız seçimlerle bir arada bu aksiyon içerisine dahil olabilecek ve seçimlerin sonucu ile karşı karşıya kalacağız.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere Mia isimli bir karakteri yönetecek, bu karakterle bir arada çeşitli bölgelere ve maceraları atılacak, buralarda gelişen kıssayı daha da açabileceğiz.
Bu usul oyunlarda elbette kıssa olmazsa olmaz esasen. Oyunun gayesi kıssayı bizlere gerçek bir halde sunmak ve bu kıssayı bizi dahil etmek. Bu oyununda kıssasında bir bayan karakter yer alıyor. Bu bayan karakter bir barda çalışıyor ve bir küme, bayanın çalıştığı yere geliyor ve işler burada sarpa sarıyor. Bu küme, şiddet yanlısı olarak karşımıza çıkıyor bunun yanı sıra bayana karşı şiddete meyilli olan bu küme işleri daha da kızıştırıyor. Böylelikle öykümüz de başlamış oluyor. Bar vazifelisi olarak çalıştığımız bu oyun içerisinde bu şiddet canlısı kümenin bizlere saldırdığını, neler yapmak istediğini ve biz de kendimizi nasıl savunabildiğimizi görebiliyoruz.
 
 
Bu olaydan sonra işler daha da alevleniyor ve çeşitli maceralara artık dalış yapabiliyoruz. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere çok seçenekli öykü yapısı bulunuyor, bu kıssa yapısı ile bir arada bizleri 10 farklı son bekliyor diyebilirim. Geliştirici takımın de belirttiği bu istikamette. Oyun içerisinde toplamda 10 farklı son var ve bu onlara ulaşmak için oyun dahilinde çeşitli seçimler yapabiliyor, farklı farklı bireylerle etkileşime geçebiliyor ve olay örgüsüne büsbütün biz dahil olabiliyoruz. Oyun içerisinde yapılan seçimlere nazaran kıssanın gidişatı değişkenlik gösteriyor ve böylelikle oyun oynayan her bir oyuncu farklı bir tecrübe elde ediyor ve farklı sonlara ulaşıyor diyebilirim.
Oyun içerisinde tekrar süratli aksiyon sahneleri bulunuyor ve bu sahnelerle bir arada kendimize tıpkı sinema izliyor üzere bulabiliyoruz. Oyundaki süratli aksiyon sahneleri içerisindeki dövüş sahneleri sahiden de biz oyuncuların ilgisini çeken nitelikte. Lakin bu oyunu elimize karakteri alıp sağa sola koşturmak üzere değil de büsbütün seçimler üzerinden yürütme formunda oynayabiliyoruz. Yani bu şekil oyunlardan hoşlanıyorsanız bu imale bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz. Gerçekten bu interaktif kurgu oyunu içerisinde birçok ünlü oyuncu da yer alıyor.
 
 
Bu yapın içerisinde bir de yeniden başka oyunlarda olduğu üzere yayıncı modu bulunuyor. Bu yayıncı modu sayesinde şayet bir yayıncıysanız yahut bir topluluğunuz varsa o toplulukla birlikte etkileşime geçebiliyor. Hasebiyle bu da hoş bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Bu eklenti sayesinde topluluğunuzla bir arada oyunu oynuyor, seçim vakti geldiği vakit bu seçim anını duraklatıp topluluğunuzla birlikte bir oylama yapabiliyor, bu oylamayla bir arada seçiminizi onaylayabiliyor yahut değiştirebiliyorsunuz. Bu da topluluğunuzla birlikte etkileşime geçmenin hoş bir yolu diyebiliriz. Ekseriyetle bu stil oyunlarda yayıncı modları bulunuyor.
Bu oyunda bir izleyici olarak bulunacak ve gerekli seçimlere hakikat vakitte ve yanlışsız yerde yapmaya çalışacağız. İmal içerisinde bir bayan karakterin başına geçenleri görebilecek ve öykünün bizleri nereye sürükleyeceğini deneyimleyebileceğiz. Oyun içerisinde çeşitli alanlarda etkileşime girebilecek, farklı farklı karakterlerin kim olduğunu ve geçmişte neler yaşadığını öğrenebilecek ve gerçek seçimleri yapmaya çalışacağız. Oyun içerisinde her bir seçim bizleri farklı bir yola yanlışsız sürükleyecek. Münasebetiyle bu oyun içerisinde seçimler epeyce kıymet arz edecek.
 
 
Oyun içerisinde bulunduğumuz sürece birçok farklı alana ilerleyebilecek, etkileşime geçebileceğimiz alanlarda karakter sabit olarak duracak ve bizlere çeşitli seçenekler sunulacak. Bu seçeneklerle birlikte öykünün gidişatını değiştirebilecek ve çeşitli aksiyon sahnelerine de dalabileceğiz. Oyun içerisinde hakikaten de ilgi cazibeli aksiyon sahneleri bizleri ekrana kilitleyecek kurgu kısımları yer alacak.
Daha evvel bu biçim birçok oyun karşımıza çıktı ve hepsi birbirinden farklı öyküyü bizlere sundu. Artık ise yeni bir macera ve aksiyon dolu bir interaktif kurgu üretimi bizlerin karşına çıkmaya hazırlanıyor. Oyun 21 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkacak. Siz de bu usul oyunlardan hoşlanıyorsanız ve bu biçim interaktif kurgu üretimlerini oynamaktan zevk alıyorsanız bu üretime bir göz atabilir ve bir talih verebilirsiniz.
 
 
Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Dilerseniz Steam sayfasından istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün mail adresinize bir bildirim alabilirsiniz. Bu da size kolaylık sağlamış olur. Oyunun başka taraftan Steam sayfası üzerinde bir demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümü sayesinde oyunun bir kısmını deneyimleyebilir ve oyunun hangi yapıda olduğunu görebiliyorsunuz. Dilerseniz bu demo sürümünü fiyatsız bir formda indirebilir ve oyunun bir kısmını deneyebilirsiniz. Bu demo sürümü sayesinde de oyunu satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz.
 
– Eresys (20 Nisan: kaygı, gizem, macera)
 
 
Ares Dragonis tarafından geliştirilen ve Dragonis Games tarafından yayınlanacak olan dehşet, gizem, macera oyunu Eresys, 20 Nisan tarihinde geliyor. Çevrimiçi eşli oyun temelli bu endişe oyunu içerisinde kendimizi karanlık bir atmosferde bulacak, canavar ve tuhaf yaratıkların içerisine gerçek dalış yapacağız. Oyun içerisinde co-op temelli bir yapı olduğundan ötürü bu stil üretimleri arkadaşlarla bir arada oynamak gerekecek, arkadaşlarla bir arada koordineli bir formda yaratıkları avlamak, onları çeşitli ataklarla birlikte alt etmek bu oyun içerisinde temel emelimiz olacak.
Ekip çalışmasının temelinde olduğu bu oyunda toplamda 4 bireye kadar takviye bulunacak yani yanımıza 3 arkadaşımızı çağırarak toplamda 4 kişilik bir takım kurabileceğiz. Bu sayede karanlık atmosferi aydınlığa hakikat çekebileceğiz. Oyun içerisinde endişe dolu yaratıklar karşımıza çıkacak, kaygı dolu yaratıklarla birlikte onları alt etmenin yollarını arayacağız ve grup içerisindeki bağlantısı üst seviyede tutmaya çalışacağız. Oyunun temelinde olağan ki grup işi yattığından ötürü arkadaşlarınızla bir arada planlı bir formda davranmak ve ona nazaran planlar yapmak ve atılım yapmak çok kıymet arz edecek.
 
 
Oyun içerisinde tekrar hayatta kalmanın yollarını arayacak, etrafla etkileşime geçecek ve birçok yeri keşfetmeye çalışacağız. Daha çok karanlık ve gergin dolu bir atmosfere sahip olacak olan bu imal içerisinde bir kümenin rolünü üstlenecek ve bu kümeyle bir arada bu dünyayı inmiş olan tuhaf yaratıkları ve varları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde ormanlara geçiş yapabilecek, buraların keşfini tamamlayabilecek ve sağdan soldan gelen ürkütücü seslere hakikat gidebileceğiz. Bu sesleri ortadan kaldırmak ve buradaki canavarları yok etmek için çeşitli planlar yapabilecek ve onları alt etmenin yollarını bulmaya çalışacağız.
Oyun içerisinde birçok yaratık çeşidi bulunacak. Bu yaratık çeşitlerinin her birinin kendi mahsus yapısı ve korkutucu ögeleri yer alacak yani her bir yaratığın kendine ilişkin imgesi, alt ediliş formu ve endişe ögeleri olacak. Hasebiyle onlara yaklaşımımız her vakit temkinli bir biçimde olacak. Oyun içerisinde karşılaştığımız bu yaratıklarla bir arada onları alt etmenin yollarını arayacak, bu yolu bulduktan sonra ise grubumuzla birlikte direkt bu hedefe gerçek hizmet etmeye koyulacağız.
 
 
Oyun içerisinde tek başımıza yapacağımız ataklar yetersiz kalacak, hasebiyle grup temelli bir yapı olduğundan ötürü daima olarak arkadaşlarımızla bir arada planlı biçimde çalışmamız gerekecek. Oyun içerisinde yeniden beklenmedik olayları tetikleyebilecek ve bu tetiklediğimiz olaylarla bir arada yeniden gizemli ögeler ortaya çıkacak. Oyun içerisinde tekrar bulunduğumuz dünyada saklı sırları açığa çıkarabilecek, bu bâtın sırların ne olduğunu bulabilecek ve etrafı keşfetmeye çalışacağız. En fazla 4 oyuncuyla birlikte oynayabileceğimiz bu üretim içerisinde her düşman çeşidinin kendine ilişkin mekanikleri bulunacak, bu mekanikleri öğrenmek ve neler yaptığını bilmek büsbütün bizim işimiz olacak. Natürel ki bunun için de oyun içerisinde birazcık vakit geçirmemiz gerekecek.
Korku ve gizem ögelerini bünyesinde barındıran bu imal içerisinde kendimizi terk edilmiş bir ormanda bulacağız. Bu terk edilmiş ormanın imgesi büsbütün karanlık olacak ve bir yandan da geren ögeleri bünyesinde barındıracak. Oyun içerisinde daha çok yeşil ve siyah tonları benimsemiş durumda. Münasebetiyle bu Aura epeyce dikkat çekiyor. Ortamın karanlığa büründüğü bu üretim içerisinde sağdan soldan tuhaf sesler gelebiliyor, bu seslere yanlışsız ilerleyebiliyor ve karşımıza çıkan yaratıklara avlamaya çalışabiliyoruz.
 
 
Oyunda biz bir tarikatçı küme olarak yer alıyoruz ve bu kümede her bir karakterin farklı rolü bulunuyor. Yani bir yaratığı alt etmenin birden fazla yolu bulunuyor ve bu yolları aramak ve bu yolları bulmak da büsbütün bizim işimiz oluyor. Oyundaki her bir karakter yani her bir oyuncu farklı bir yetenek üzerinde ustalaşabiliyor ve yaratıkları en hassas noktasından vurabiliyor. Münasebetiyle oyunda bir ortada olmak, birlikte iş yapmak ve plan yapmak hayli kıymet arz ediyor.
Oyunda elbette bir küme olarak bulunuyoruz ve art planda da öteki endişe oyunlarında olduğu üzere bir kıssa anlatılıyor. Bu kıssaya kapsamında üstte da bahsettiğim üzere biz bir tarikatçı küme olarak buradan yer alıyoruz. Bu küme büyük bir düşman tehdidinin ana merkezi oluyor. Oyun içerisinde bulunduğumuz dünyada bir portal açılıyor ve portal sayesinde tuhaf yaratıklar ve düşmanlar bu dünyaya akın ediyor. Bizim de temel emelimiz bu portalı kapatmak ve portaldan gelen bu tuhaf yaratıkları ortadan kaldırmak. Hasebiyle bu hedefe hizmet ederek oyun içerisinde çeşitli ataklar yapabiliyor ve bu ataklar doğrultusunda portalı büsbütün kapatarak tuhaf düşman varlıklarını ortadan kaldırmak gerekiyor.
 
 
Yine öbür kaygı oyunlarında olduğu üzere oyun içerisinde çeşitli atılımlar gerçekleştirebiliyoruz. Yaratıklardan kaçmak ve arkadaşlarla birlikte koordineli bir formda çalışmak gerekiyor. Oyun içerisinde farklı farklı ritüel düzeyleri bulunuyor ve son ritüele geldiğimizde de oyunun sonuna geldiğini anlayabiliyoruz. Bu ritüelleri gerçekleştirmek için yeniden çevreyi araştırmaya koyuluyor, etraf ile etkileşime geçebiliyor ve yeniden bulduğumuz objeleri bu ritüel içerisinde kullanabiliyoruz. Her ritüelin farklı gereklilikleri kullanıyor ve bu ihtiyaçlara nazaran atılım yapabiliyoruz.
Oyun içerisinde yapacağımız ataklar hayli değer arz ediyor. Zira geliştirici grubun belirttiğine nazaran yapay zekalar bu atılımlara nazaran reaksiyon verebiliyor ve ona nazaran kendini savunmaya alabiliyor. Oyun içerisinde yaptığımız seçimler ve verdiğimiz reaksiyonlar bu tuhaf yaratıklar tarafından algılanabiliyor ve bu yaratıklar da ona nazaran ataklarını gerçekleştirebiliyor yani oyunda yaptığımız ve etrafı keşfetmeye çalıştığımız esnada bu yaratıklarla karşılaşmak, onların bizim planımızı nasıl bozduğunu görmek çok mümkün.
 
 
İçerisinde bulunduğumuz bu orman boyunca farklı farklı yaratıklarla karşılaşabilecek, etraf ile etkileşime geçerek çeşitli gizemlere açığa çıkarabilecek ve tekrar etraftan çeşitli ögeler bulabileceğiz. Bu ögeler ortasında yeniden kitapları yer alacak, bu kitapların yanı sıra parşömenler, saklanabileceğimiz konutlar ve mağaralar bulunacak. Tekrar karşımıza çıkan bu yaratıklardan ötürü alışılmış ki etrafta saklanacak yerler bulabileceğiz. Bu saklanabileceğimiz yerler ortasında mağaralar, inançlı meskenler ve daha fazlası yer alacak. Bu kısımlar da kendimizi inançta hissettiğimiz bölgeler olacak.
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere bir küme ile bu seyahate atılacak ve her bir karakterin farklı bir misyonu bulunacak. Oyunda tekrar her bir karakter farklı bir rolü üstlenecek yani bir karakter elinde kitabı bulunacak ve hangi ritüeli gerçekleştirmek ve hangi objeyle etkileşime geçebileceğimizi söyleyecek. Öbür bir karakter büsbütün keşfe odaklanacak ve. bu keşif ögelerini kullanarak etrafta neler olup bittiğini öğrenebilecek ve öbür karakterler de bu plana ahenk sağlayabilecek. Oyun içerisinde elbette etraftan bulabileceğiniz sayfalar ve ritüeli gerçekleştirmek için bulabileceğimiz objeler yer alacak. Bunları da toparladığımız vakit oyun içerisinde ritüel misyonunu gerçekleştirmiş olacağız ve bu sayede yaratıkları def etmiş olacağız.
 
 
Kısaca toparlamak gerekirse oyun co-op temelli bir endişe hayatta kalma imali olarak karşımıza çıkacak. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve dilerseniz istek listenize ekleyebilirsiniz. Oyun 20 Nisan tarihinde biz oyun severlerle buluşacak. Bu şekil üretimleri siz de biliyorsunuz ki arkadaşlarla birlikte oynamak daha eğlenceli ve daha zevkli oluyor.
  
– Dead Island 2 (21 Nisan: açık dünya, zombi, hayatta kalma, aksiyon, macera)
 
 
Deep Silver Dambuster Studios tarafından geliştirilen ve Deep Silver tarafından yayınlanacak olan açık dünya, zombi, hayatta kalma, aksiyon, macera oyunu Dead Island 2, 21 Nisan tarihinde geliyor. Birinci oyunun devamı niteliğinde olan bu zombi temalı açık dünya aksiyon macera oyunu içerisinde yeniden büyük bir maceraya atılacak ve kendimizi kıssaya ve atmosfere gerçek kaptıracağız. Oyun içerisinde bu sefer Los Angeles sokaklarında yer alacak ve buraları arşın arşın ve karış karış gezmeye çalışacağız. Oyunda tekrar etrafta karşılaşabileceğimiz ve kaçabileceğimiz çeşitli cinste zombiler ve bu zombileri alt etmek için de elimize çeşitli silahlar yer alacak.
İlk oyundan aşina olduğumuz yapının üzerine inşa edilen ve daha fazla içerik besleyen bu üretim yakın vakitte biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Uzun müddettir geliştirilen ve tanıtımları yapılan oyun şu anda nihayet hazır durumda ve çıkış yapacak günü bekliyor. Oyun içerisinde tekrar çeşitli alanlara hakikat ilerleyebiliyor, yeni bölgeleri keşfedebiliyor ve bu keşifle birlikte yeni silahların kilitleri açabiliyoruz. Olağan ki her vakit bir zombi oyununda olduğu üzere tekrar etraftan çeşitli silahlar bulmak epeyce değer arz ediyor, zombileri alt etmek için ve hayatta kalmak için de epeyce büyük efor sarf etmemiz gerekiyor.
 
 
Yine insanlığın tehlikede olduğu bir temayı işleyen bu imal içerisinde tek tek zombilerin haricinde daha çok zombi sürülere karşımıza çıkacak. Oyun içerisinde atıldığınız bu macerada daha çok hayatta kalma modeli benimsenecek ve biz de bu kapsamda çeşitli ataklar gerçekleştirmeye çalışacağız. Oyun içerisinde bir yandan art planda bir öykü bizlere anlatılırken öbür yandan ise peşimizden koşan zombilerden kurtulmaya çalışacak ve inançlı yerlere gerçek seyahat etmeye başlayacağız. Oyunda art planda anlatılan kıssa kapsamında çeşitli ana vazifeleri tamamlamaya çalışacak ve bunun yanı sıra tanıştığımız karakterlerle bir arada yan misyonları adım atabileceğiz.
Açık dünya içerisinde tekrar yapabileceğimiz ve katılabileceğimiz çeşitli aktiviteler bulunacak. Bu aktiviteler ve etkinlikler sayesinde çeşitli mükafatların sahibi olabileceğiz. Yeni silahların kilidini açabileceğimiz oyunda yeniden yakın silah cinslerinden menzilli silah tiplerine kadar çok çeşitli silah cephanesi yer alacak. Patlayıcı silah tiplerinden farklı tuzak cinslerine kadar çok çeşitli yapılar bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde yapacağımız çok şey olacak ve bu kapsamda çeşitli atılımlar gerçekleştirebilecek ve ana kıssa konusunda ilerlemeye çalışacağız.
 
 
Dead Islan 2 içerisinde birden fazla pozisyon yer alacak ve bu pozisyonları keşfetmek, oraları açığa çıkarmak ve buraların gizemlerini ortaya çıkarmak büsbütün bizim işimiz olacak. Oyunda yeniden her bölgenin kendine ilişkin zombi tipleri bulunacak ve bunları alt etmek için de elimizdeki silahlara davranabileceğiz. Oyunda bir yandan hayatta kalmaya çalışırken başka yandan tamamlamamız gereken misyonlar konusunda ilerlemeye koyulacağız. Oyun içerisinde yeniden zombi sürülerinin ortasına direkt dalabilecek, onları kesip biçebilecek ve uzuvlarını ortadan kaldırabileceğiz. Kan ve vahşetin üst seviyede olduğu bu imal içerisinde kendimizi daima olarak bir zombi keserken görebilecek ve bu kapsamda da çeşitli hareketler gerçekleştirebileceğiz.
Birinci şahıs kamera bakış açısıyla birlikte atılacağımız bu macerada zombileri de yakın bir halde görebilecek ve onların korkutucu manzaralarına maruz kalabileceğiz. Oyunda kullanabileceğimiz çeşitli karakterler bulunacak ve bu karakterler ortasından kimi seçimler yapabileceğiz. Oyun içerisinde yeniden gelişmiş diyalog sistemi, dinamik hava geçişleri ve daha fazlası yer alacak. Birinci oyuna nazaran daha fazla içeriği ve gelişmiş sistemleri bünyesinde barındıran bu ikinci oyun içerisinde hünerlerimizi ve özelliklerimize geliştirebilecek, kendi üzerimize çeşitli kıyafetler ve aksesuarları alabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Oyun içerisinde bir yetenek ağacımız da bulunacak, bu yetenek ağacı ile birlikte kendi hünerlerimizi yükseltebilecek ve geliştirebileceğiz. Böylelikle zombilerin karşısında daha güçlü bir biçimde çıkabileceğiz.
 
 
Yeni yetenek sistemiyle birlikte daha fazla beceriyi açabileceğiz veyeni maharetlerle bir arada oyunun gidişatını değiştirebileceğiz. Dead Island 2 içerisinde temel gayemiz hayatta kalmak olacak. Elbette art planda mutasyona uğramış çeşitli yaratıklar ve zombiler yer alacak. Bu mutasyonla birlikte kendimizi şiddetli bir macera içerisinde bulabilecek ve biz de aslında bu mutasyonu ortadan kaldırmanın yollarını aramaya çalışacağız. Vahşetin ve şiddetin üst düzeyde olduğu bu oyunu en fazla 3 şahsa kadar oynayabileceğiz yani oyun içerisinde eşli oyun modu da yer alacak.
Eşli oyun modu içerisinde yanımızda arkadaşlarımıza çağırabilecek, bu kuvvetli serüvene onları da dahil edebilecek ve hayatta kalmak aslında bir nevi daha da kolaylaşacak diyebilirim. Bu biçim oyunları arkadaşlarla birlikte oynamak daha zevkli ve daha eğlenceli oluyor. Münasebetiyle yanınıza arkadaşlarınızı alarak oyunu oynamanız sizin için daha âlâ bir tecrübe sunabilir. Zira hayatta kalma teması – zombi teması yani tüm bunlar bir ortaya gelince etrafta arkadaşlarla bir arada zombileri alt etmek, onları kesmek ve misyonları yerine getirmek çok eğlenceli olacaktır.
 
 
Geliştirici takım bu üretimle bir arada kıssa konusuna itina gösterdiğini belirtiyor. Oyun içerisinde hem aksiyon hem rol yapma öğeleri hem de kıssa ögeleri bulunuyor. Bu kapsamda bizlere çeşitli kıssalar anlatılıyor ve bu öyküler de orta sahnelerle bir arada destekleniyor. Bu öyküyü gerek karşılaştığımız karakterlerle gerekse orta sahnelerle bir arada öğrenebiliyoruz ve bu kıssanın sonuna ulaşmaya çalışıyoruz.
Aksiyon ve rol yapma ögelerini bünyesinde barındıran bu imal içerisinde üstte da bahsettiğim üzere karakterimizi seçebiliyor, karakterimizin hünerlerini yükseltebiliyor ve yeni hünerleri kilidini açabiliyoruz. Oyunda kullanabileceğimiz çok çeşitli silahlar bulunuyor ve bu silahları da geliştirebiliyor ve yükseltebiliyoruz. Oyunda kullanacağımız silahlar ortasında levyeler, sopalar ve daha fazlası yer alıyor. Bunları da kullanmak büsbütün bize ilişkin  oluyor.
Daha geniş içeriklerle ve gelişmiş sistemleriyle bir arada karşımıza çıkacak olan bu devam oyununda yeniden kendimizi geniş bir açık alanda bulacak ve bu açık alanda çeşitli vazifeleri yapmaya koyulacağız. Oyun içerisinde yeniden ister ana misyondan istersek de yan vazifeden ilerleyebilecek, bu kapsamda çeşitli ödüllere sahip olabileceğiz. Oyun içerisinde hayatta kalmak temel amaç olacak, karşımıza zombi sürüleri ve zombi işverenler çıkabilecek. Bunları alt etmek için de ister tek istersek de eşli oyuncu modunda oynayabilecek ve bunları ortadan kaldırabileceğiz. Dead Island 2’yi üstte da bahsettiğim üzere arkadaşlarla birlikte oynamak daha zevkli olacak. Münasebetiyle arkadaşlarınız yanında çağırmanız hoş bir tecrübenin kapısına açar diyebilirim.
 
 
oyun şu anda ön siparişleri açık durumda ve birinci etapta Epic Games mağazasına özel olarak sunulacak. 429 Türk lirasından ön sipariş verebileceğiniz bu imali evvelden satın alırsanız çeşitli bonuslar kazanabilecek ve oyun içerisinde farklı içeriklerin kilidini birinci etapta açabileceksiniz. Oyun 21 Nisan tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkacak ve birden fazla platformda yer alacak. Bir müddettir geliştirilen ve beklenen bu üretim bakalım bizlere ne üzere tecrübeler sunacak, daima birlikte göreceğiz.
 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu