Oyun

Türkiye’nin En Çok Yatırım Alan Bölümü, Oyun Bölümü Oldu

Türkiye’deki yıllık yatırım sayıları açıklandı. Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna nazaran 2021 yılında oyun dalı, Türkiye’nin en çok sayıda yatırım alan bölümü oldu. 2020 yılında Türkiye’deki 10 tane oyun teşebbüsü yatırım alırken bu sayı geçtiğimiz yıl 54’e yükseldi. Oyun dalının akabinde, 2021 yılında 46 tane teşebbüsle yapay zeka alanı 2. sıraya ulaşırken 39 tane teşebbüsle bilgi & analitik alanı 3. sıraya geldi. Finans alanı ise 34 teşebbüsle 4. sırada yer aldı.

Türk oyun dalına yapılan yatırımlar 1 yılda 20 kat arttı

Game Factory ve Startup Centrum’un raporuna nazaran 2020 yılında Türk oyun dalına yapılan yatırımlar 13,1 milyon dolarken bu sayı geçtiğimiz yıl 266 milyon dolara yükseldi. Böylelikle Türk oyun kesimine yapılan yatırımlar, 1 yılda yaklaşık 20 kat arttı. Teşebbüs adedi olarak oyun bölümü birinci sırada yer alıyor olsa da milyon dolar bazında Getir, teslimat kesimini birinci sıraya çıkarttı.

Türkiye teşebbüs ekosistemi 2021 yılında toplam 1,1 milyar dolar yatırım aldı. Teşebbüs dünyasındaki toplam yatırımın yaklaşık her 4 dolarından 1’i oyun bölümüne yapıldı. Ayrıyeten Türk oyun kesimi, 2021 yılında her 7 günde 1 yatırım alarak en çok sayıda yatırım alan kesim oldu.

“2022’de Türk oyun bölümüne yapılan yatırımlar 400 milyon doların üstüne çıkacak”

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 2021 yılını kıymetlendirdi ve bu yılki beklentilerini paylaştı. Küçük, Türk oyun kesiminin bilhassa taşınabilir ve blockchain teknolojileri alanda dünyadaki ilgi cazip noktalardan biri olmaya devam edeceğini vurguladı.

“Geçtiğimiz yıl 54 tane oyun teşebbüsüne yatırım yapıldığını görüyoruz. Bu 54 teşebbüsün 48 tanesi oyun stüdyosu ve bu 48 oyun stüdyosunun 40 tanesi taşınabilir oyun odaklı. 2021 yılı oyun kesimi için yıldız yıllardan birisi oldu. 2022 yılında ise en az 2 tane daha oyun stüdyosunun unicorn olmasıyla hem de blockchain dünyasının oyun tarafındaki entegrasyonlarıyla birlikte Türk oyun dalına yapılacak yatırımların 400 milyon doların üstüne çıkmasını bekliyorum.”

Yatırım alan Türk oyun girişimcilerinin yaş ortalaması 22,8

Rapora nazaran, 2021 yılında yatırım alan Türk oyun girişimcilerinin yaş ortalaması 22,8. Liseli girişimcilerin kurduğu DotFour Games, Spike Games üzere birçok liseli ve üniversiteli genç geçtiğimiz yıl içerisinde yatırım almayı başardı. Yatırım alan teşebbüslerin gruplarında ise ortalama 4,3 kişi bulunuyor.

“İş gücü bakımından dünyanın en nitelikli ülkelerinden biriyiz”

Oyun geliştiricilere özel kuluçka merkezi Game Factory’nin CEO’su Efe Küçük, 1 yıl içerisinde 4000’den fazla bireye fiyatsız eğitimler vererek onları oyun dalına kazandırdıklarını söyledi. Ayrıyeten Küçük, Türkiye’nin iş gücü bakımından dünyanın en nitelikli ülkelerinden biri olduğumuzu da ekledi.

“Türk oyun kesimi için 2021’de birçok heyecanlandırıcı gelişme yaşadık ve yaşamaya devam edeceğiz üzere gözüküyor. Game Factory olarak 4000’den fazla kişiyi oyun kesimine kazandırdık ve tam 36 tane oyun stüdyosunun kurulmasına ön ayak olduk. Bu stüdyolarımızdan 8 tanesi, 2021 yılı içerisinde yatırım almayı başardı. Bu yıl, partnerlerimizle de birlikte çok daha fazla stüdyomuzun yatırım almasına ön ayak olacağız.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu