Bilim

NASA’nın Keşif aracı Perseverance, 1 yıldır yanında dolaşan “evcil taş arkadaşını” kaybetti

Issız Mars’ta yalnız bir halde keşiflerine devam eden NASA’nın Perseverance aracı, bir yılı aşkın müddettir ona yol arkadaşı olan yumrulu bir taşla yollarını ayırdı.

Geçtiğimiz bahar mevsiminde, Perseverance’ın tekerleklerinden birinin fotoğrafında, küçük bir taşın sürüş sırasında keşif aracına eşlik ettiği ortaya çıkmıştı. Fakat yakın vakitte çekilmiş yeni bir fotoğraf, aylar boyunca tekerlekte sıkışmış olan kaçak yolcunun olmadığı, yalnız bir alüminyum jantı gösteriyor. Haber Twitter’da, Perseverance’ın “evcil taşına” veda eden NASA’nın Mars Bilim Laboratuvarı’ndaki gezegen jeoloğu Gwénaël Caravaca tarafından doğrulandı.

Hayranlar gezicinin ve küçük arkadaşının maceralarını takip ederken, bu taşın etrafında kayda paha bir takipçi kitlesi oluştu. Bu hayranlar, taşı, Tom Hanks’in Cast Away sinemasında denizde kaybolmadan evvel yol arkadaşı olan ünlü kırmızı hızlı voleybol topu Wilson’a benzeterek duyuruya reaksiyonlarını ve hüzünlerini gösterdi.

Perseverance’ın evcil kayası, 25 Şubat 2022’de çekilen bir imgede keşfedildi ve daha sonra keşif aracının kendini çektiği fotoğraflarda görünmeye devam etti. Perseverance’ın evcil kayası, Mars toprağında yaklaşık 10 kilometre yol kat ederek, tekerleğin içinde toplam 427 Mars günü geçirdi.

NASA, kayanın Perseverance için bir risk oluşturmadığına ve sonunda kendi kendine düşeceğine karar vermişti. Taşın düşmesi bir yıldan fazla sürmüş olsa da, bu iddia en sonunda yanlışsız çıktı.

Neyse ki Ingenuity helikopteri şimdi Perseverance’ı Mars’ta yalnız bırakmadı. Bu küçük helikopter, başlangıçta yalnızca beş kısa uçuş gerçekleştirmesi planlanmış olmasına karşın, çok yakında Mars yüzeyindeki 50. uçuşunu gerçekleştirerek kendisinden beklenenin çok daha ötesine geçecek. Keşif aracı, bu ay Ingenuity’nin yeni bir yakın çekim imajını paylaştı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu