Bilim

Nasa’dan James Webb Uzay Teleskobu açıklaması

Aralık 2021’de uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu, birinci kritiş evreyi muvaffakiyet ile geçti. Vazifesine yaklaşık 4 gün kalan James Webb, iki başarılı yakma süreci ve güneş gücü ile anten kurulumunu tamamladı.

Dev güneş perdesini açmak için çalışmalara başlayan Webb grubu, yolcuğun 6 yıl süreceğini ve teleskobun 10 yıl yörüngede kalacağını açıkladı. Yaklaşık 22 yıldır James Webb Uzay Teleskobu üzerinde çalışma yürüten NASA, uzayın derinliklerindeki sırları açığa çıkarmak için gün sayıyor.

James Webb Uzay Teleskobu, anten kurulumunu tamamladı

Dev güneş perdesi, tenis kortu büyüklüğünde. Bu yüzden suram kademelerinin kuvvetli olacağı belirtiliyor. Rastgele bir yanlış atılımda 10 milyar dolarlık teleskobun kullanılmaz hale gelebilir.

Güneş perdesinin açılması için birinci iki kademeyi başarılı biçimde tamamlayan takım, güneş perdesini tutacak olan paletlerin yerleştirildiğini duyurdu. Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı ile ortak yayın yapan NASA, Webb takımının Salı sabahı ileri paletin konuşlandırılması için çalışmaya başladığını ve süreci 13:20 civarında bitirdiğini açıkladı.

NASA, paletlerin yerleştirilmesinden sonra yaptığı açıklamada, “Webb, misyon operasyonu takımı, gözlemevinin ön ve art kısmındaki paletleri yerine oturttuğunu açıklamaktan memnunluk duyuyoruz. Ön paleti istiflediğimiz pozisyondan olması gereken yere yerleştirmek yalnızca 20 dakika sürdü. Art palet ise 18 dakikada yerine yerleştirildi. Gerekli ek adımlar nedeniyle genel süreç mühleti her biri için birkaç saati buldu.” tabirlerini kullandı.

Teleskop vazife yerine ulaştığında, yaklaşık 13,7 milyar ışık yılı uzaklıktaki galaksinin en uzak ve en eski erişim noktalarını görüntüleyebilecek. James Webb Uzay Teleskobu, vazife müddetince galaksinin filtrelenmemiş imgelerini Dünya’ya geri gönderecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu