Donanım

Sunny’nin yerli üretim Viomi robot süpürge planının ayrıntıları belirli oldu

Çinli robot süpürge markası Viomi ile Sunny ortasında robot süpürgelerin Türkiye’de üretilmesi için iş birliği yapıldı. Daha evvelki duyurusunu yaptığımız bu iş birliğinin ayrıntıları aşikâr oldu. İstanbul’daki Sunny Elektronik tesislerinde pilot üretim başladı. Yerli üretim Viomi robot süpürgelerin Ocak ayı içerisinde satışa sunulması bekleniyor. Sunny Elektronik bu robot süpürgeleri yalnızca üretmekle kalmayacak; geliştirme, satış ve dağıtım alanlarında da yetkili olacak.

İstanbul’daki Sunny Elektronik mağazasında Viomi markasının Alpha 2 Pro, V5 ve V5 Pro modelleri üretilecek. Sunny Elektronik, Viomi robot süpürgelerinin üretiminin yanı sıra satış sonrası takviye ve dağıtım bahislerinde da yetkili olacak. Bu nedenle Türkiye’deki robot süpürge pazarının kıymetli problemlerinden olan “satış sonrası takviye bulamama” problemine tahlil getirecek. Bu sayede Türkiye’de robot süpürge pazarında kısa müddette büyük büyüme bekleniyor. Birinci yılın sonunda Pazar hissesinin yüzde 30’a ulaşması hedefleniyor.

Satış gayesi 300 bin

2022’de Türkiye’de 1 milyon robot süpürge satışı bekleniyor. Sunny’nin satış amacı ise 300 bin. Belirtilene nazaran firmanın üretim kapasitesi ve mevcut altyapısı bu ölçüsü karşılayabilecek durumda. Sunny Elektronik’in İstanbul’daki üretim tesisi 110 bin metrekare kapalı alana sahip. Türkiye’nin en büyük 3 elektronik üreticisinden birisi pozisyonunda.

Uygun fiyatlı olacak

Yerli üretimin avantajları sayesinde Viomi robot süpürgelerin yüzde daha uygun fiyatlarla satışa çıkacağı söz ediliyor. Fiyatlar üzerinde yerli üretimin yararının yüzde 15 düzeyinde olması bekleniyor.

Dokuz ülkeye ihraç edilecek

Türkiye’de üretilen robot süpürgeler birinci olarak Türkiye pazarına sonra da yurt dışına sunulacak. Yılın ikinci yarısında Alpha 2 Pro, V5 ve V5 Pro modellerinin dokuz ülkeye ihracatının yapılması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu