Bilim

Yalnızca 0,4 saniyede 10.000 kat genişleyebilen yapışkan husus yayan canlı: Myxini

Balçık yılan balığı, hagfish, Myxini yahut asalak balık olarak da bilinen kaygan Myxiniforme, farklı bir savunma düzeneğine sahip. Bu canlılar, sahip oldukları yapışkan maddeyi (slime) kullanarak, bir saniyeden daha kısa müddette yırtıcı hayvanların solungaçlarını tıkayabiliyor ve bunu bir savunma sistemi olarak kullanacak biçimde evrimleş üzere görünüyor.

Myxini, 0,4 saniyede boyutunun 10.000 katına genişleyen mukus üretebilen, gezegendeki en sümüksü hayvanlar olarak kabul ediliyor. Kayıtlı görüntüler, bu balığın ürettiği yapışkan unsurun yırtıcıları uzaklaştırmada ne kadar tesirli olduğunu gösteriyor. Bilhassa yeterli bir örnek, öldürmek için yaklaşan bir köpekbalığının, muhtemelen ağzına sıkışmış kükürt topunun ortasına karışan pişmanlık tadıyla, anında kurbanından vazgeçmesini gösteriyor.

Bu balığın ürettiği yapışkan unsur, deniz suyunun sümük bezleri tarafından salgılanan iki farklı bileşenle etkileşime girmesiyle oluşur. Bunlar, deniz suyunda süratle şişen ve patlayan, mukus iplikçiklerinden yumak üzere bir ağ oluşturan müsin veziküllerini ve orta filament (IF) ismi verilen bir cins lif açısından güçlü iplikleri içeriyor.

Bu tekil IF ipliklerinin genişliği sadece 12 nanometre, lakin uzunlukları 15 santimetreye kadar çıkabiliyor. Konik ilmek katmanlarından oluşan sıkıntı ismi verilen iplik gibisi demetler halinde düzenleniyorlar.

Araştırmacılar, 2019 tarihli bir makaledeki Myxini slime’ının gizemini ve suya nasıl bu kadar süratli patladığını çözmek için iplik hücrelerinin deniz suyuyla temas ettiğinde nasıl davrandığını daha yakından inceledi. Sıkıntıların bir avcı saldırısının vakit çerçevesi içinde (100 ila 400 milisaniye arasında) çözülmeye başladığını ve zahmet avcının ağzı üzere bir yüzeye tutturulursa bunun daha da süratli olabileceğini gördüler.

Çileler bu müddet içinde birinci boyutlarının 10.000 katına kadar genişleyerek mukus veziküllerinin solungaçları istila eden hakikaten rahatsız edici bir yapışkan top oluşturmak için bir ortaya getirebileceği bir iplik ağı oluşturabilir. Demetleri bir ortada tutan protein yapıştırıcısını deniz suyu çözerek elastik güç depolarını özgür bıraktığı için bu dönüşüme tetikleyici olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu