Bilim

NASA, Alexa’yı Ay’a gönderiyor!

NASA ile birlikte çalışan Amazon ve Lockheed Martin, Alexa’nın, Artemis I uzay vazifesinin bir modülü olacağını duyurdu. Alexa, uzay aracına eklenecek olan Callisto yükü kapsamında ajansın uzay aracı Orion’da kullanılacak.

NASA, Alexa’yı misyonlarına dahil edecek

NASA tarafından uzaya gönderilecek olan Alexa, astronotlarla ilgilenecek. Bu sebeple vazife sırasında uzay aracının sistemlerine ve telemetri bilgilerine erişebilecek. Örneğin, “Alexa, kabindeki sıcaklık nedir?” üzere sorulara karşılık verebilecek. Ayrıyeten iç aydınlatma üzere gemiye bağlı aygıtlara erişimi olacak.

Buna ek olarak uzay ajansı, Alexa’nın haber brifingleri ve spor skorları üzere Dünya’dan her türlü bilgiyi almasını sağlayacak. Münasebetiyle Derin Uzay Ağı’na erişim sağlayacak. Bu özellik, astronotların uzaydayken dünyada neler olup bittiği hakkında bilgi sahibi olmalarını ve konutlarına daha bağlı hissetmelerini sağlayacak. Amazon’a nazaran, Alexa’nın sesli etkileşimleri mürettebatın hayatını daha kolay ve verimli hale getirecek.

Artemis I mürettebatsız bir vazife olacak. Bu sebeple NASA, Alexa’yı uzayda test etmek için Vazife Denetim Merkezi aracılığıyla Callisto’ya uzaktan erişim sağlayacak. Bu sayede etkileşime girebilecek ve sanal bir grup tecrübesi yaratabilecek. Uzay aracında olan her şey kaydedilecek. Akabinde mühendislerin dataları tahlil edeceği ve gelecekteki vazifeler için teknolojiyi geliştireceği Dünya’ya geri gönderilecek.

Amazon Alexa Everywhere’in lider yardımcısı Aaron Rubenson mevzuyla alakalı şu açıklamayı yaptı:

Star Trek bilgisayarı, Alexa için yepyeni ilham kaynağımızın bir kesimiydi. Bu nedenle ortam zekası vizyonumuzun Orion’da hayata geçtiğini görmek hayli heyecan verici.

Artemis I vazifesi sırasında Alexa uyumlu aygıtlar kullanan kullanıcılar, misyon hakkında bilgi alabilecekler. Müşteriler, Orion’un telemetri bilgilerine ve misyondan alınan görüntülere ve fotoğraflara erişebilecek. Ayrıyeten Amazon, lansman sırasında canlı bir akışın da erişilebilir olacağını ve uyumlu aygıtlara sahip müşterilerin Alexa ile uzay etkileşimlerinin görüntülerini görebileceklerini belirtti.

Amazon, vazife vakti yaklaştığında yeni Alexa özelliklerini başlatacak. Lakin şu anda da Alexa uyumlu aygıtlardan erişilebilen bir önizleme mevcut. Siz de deneyimlemek istiyorsanız, “Alexa, beni Ay’a götür” demeniz kâfi olacaktır.

Artemis I, Ay’a birinci bayan ve renkli insanı götürmeyi hedeflediği için aslında dikkatler bir oldukça üzerinde. NASA ve Amazon da bu ilgiden faydalanacak. Doğal öncesinde ortam zekasının uzayda astronotlara nasıl yardımcı olabileceği test edilecek.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu