Bilim

Milletlerarası Uzay İstasyonu, yaşanan Sıkıntılara Karşın Şimdi Ölmeyecek!

NASA Yöneticisi Bill Nelson, Cuma günü yaptığı açıklamada, Biden idaresinin Milletlerarası Uzay İstasyonları operasyonlarını 2030 yılına kadar uzatmayı taahhüt ettiğini söyledi. Nelson yaptığı bir açıklamada, “Memleketler arası Uzay İstasyonu, barışçıl memleketler arası bilimsel işbirliğinin bir işaretidir ve 20 yıldan fazla bir müddettir insanlığa yarar sağlamak için muazzam bilimsel, eğitimsel ve teknolojik gelişmeler sağladı. Biden idaresinin istasyon operasyonlarını 2030’a kadar sürdürmeyi taahhüt ettiğini açıklamaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

Uzatma kararı, NASA’nın Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu bırakıp düşük Dünya yörüngesindeki ticari uzay istasyonlarına ve öbür özel platformlara geçiş planları yaptığı sırada geldi. Aralık ayının başlarında, NASA üç şirkete (Blue Origin, Nanoracks ve Northrop Grumman) uzay istasyonları ve uzaydaki öteki “ticari destinasyonlar” için dizaynlar geliştirmek hedefiyle 400 milyon dolardan fazla hibe yapacağını açıklamıştı. NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu’nu bırakıp Ay ve Mars vazifelerine odaklanmayı planlıyordu. Milletlerarası Uzay İstasyonu’nun kullanımının 2024’te bitirilmesi planlanmıştı, lakin NASA istasyonun teknik açıdan 2028’e kadar dayanabileceğini söylüyordu. 

Son devirde sık sık yaşanan problemlerle gündeme gelen ISS için 2030 yılı epey savlı bir amaç üzere görünüyor. Şayet bu gayeye ulaşılmak isteniyorsa, değerli bakım süreçlerinin yaşanmasının gerektiği açıkça görülebiliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu