BilimTeknoloji

Otonom teslimat aracı Nuro, yeni kuşağıyla çok daha kullanışlı

Otonom teslimat aracı Nuro’nun üçüncü nesli görücüye çıkarıldı. Kelam konusu araç hem tasarım hem de teknoloji olarak daha da geliştirildi. Yapılan açıklamay nazaran araç bu haliyle seri üretime hazır.

Nuro’da yapılan en büyük değişim kargo kapasitesinin eskiye nazaran iki katına çıkarılmış olması diyebiliriz. Otonom araç bu haliyle 765 litre kapasiteye sahip. Bu da yapılan açıklamaya nazaran yaklaşık 24 tane market poşetini tek seferde taşıyabileceği manasına geliyor.

Nuro, tek seferde yaklaşık 227 kilogram yük taşıyabiliyor ve modüler depolama tahlilleri sayesinde içerisindeki eserleri ısıtma ya da soğutma yeteneğine sahip. Bu sayede pizzalar bir bölmede sıcak sıcak teslim edilmeyi beklerken öbür bölmede içecekler soğutulabiliyor.

Otonom araç denince akla birinci gelen hususlardan biri güvenlik oluyor. Bu bahiste epeyce gelişmiş olan Nuro’daki sistem kameralar, termal kameralar, LiDAR ve radar sensörlerinin yardımıyla 360 derece görüş açısına sahip ve etrafını daima tarıyor. Yeni kuşak bune ek olarak farklı hava şartlarına daha uygun zira kendi sensörlerini temizleyebilme yeteneğiyle donatılmış.

Güvenlik konusunda en kıymetli değişimlerden biri dış hava yastığının entegre edilmesi olmuş. Rastgele bir çarpışma anında yaya yahut bisikletlileri muhafazayı hedefleyen bu ayrıntının düşünülmesi beğenilen bir hareket olmuş.

Yeni model ayrıyeten selefine nazaran biraz daha yetenekli. Azami sürat 40 km/s’ten 72 km/s’e yükseltilmiş. Bu da aracın daha yüksek sürat gerektiren yollara da çıkabileceği ve daha fazla müşteriye ulaşabileceği manasına geliyor.

Otonom teslimat aracı Nuro, BYD’nin Kuzey Amerika tesislerinde üretilecek ve otonom teknolojiler konusundaki son dokunuş Nuro’nun Nevada’daki tesislerinde yapılacak. Şirketin belirttiğine nazaran tesisler yılda onbinlerce teslimat aracı üretme ve test etme kapasitesine sahip.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu