Teknoloji

Metaverse’ten arazi alanlar dikkat! Emlak satışları patlayacak

Metaverse tahlil firması Metametric Solutions’a nazaran, metaverse platformlarındaki gayrimenkul satışları geçen yıl yarım milyon doları aştı. Şirket; Sandbox, Decentraland, Cryptovoxels ve Somnium olmak üzere dört büyük metaverse platformundaki gayrimenkul satışlarının 2021’de 501 milyon dolara ulaştığını ekledi. Dört platformda farklı büyüklüklerde toplam 268.645 parsel bulunuyor.

Analitik şirketi, metaverse tabanındaki gayrimenkul satışlarının bu yıl iki katına çıkabileceğini ve 2022’de yaklaşık 1 milyar dolara ulaşabileceğini varsayım ediyor. Brandessence Market Research tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, metaverse emlak piyasasının 2022‘den 2028’e kadar yıllık %31 bileşik oranında büyümesi bekleniyor.

Metaverse emlak satışları 1 milyar doları geçebilir

Metaverse, sanal dünyanın daha toplumsal bir ortam olabilmesi için imkan sunuyor. Gerçek hayatta yapılabilecek tüm hareketlerin sanal alemde de yapılabileceği söyleniyor. On yıl kadar sonra şayet Metaverse gerçekleştirilebilirse, geliştiricilerin şu an düşündüğünden çok daha farklı olacak olması beklenen.

Birkaç yatırımcı metaverse’in multitrilyon dolarlık bir fırsat olduğunu varsayım ediyor. Global yatırım bankaları Goldman Sachs ve Morgan Stanley, metaverse’in 8 trilyon dolarlık bir fırsat kadar büyük olabileceğini iddia ediyor.

Geçen hafta, Apple CEO’su Tim Cook, şirketinin metaverse’de çok fazla potansiyel gördüğünü ve buna nazaran yatırım yaptığını söyledi. “Apple’ın inovatif dünyası için çok enteresan, bu yüzden araştırmalarımızı yapmaya başladık.” dedi.

Ayrıyeten daha evvel Bank of America’nın stratejisti Haim Israel, metaverse’in kripto paranın yaygın olarak kullanılacağı büyük bir fırsat sunduğunu hatırlattı. “Kesinlikle metaverse’in kripto paralar için çok büyük bir fırsat olduğuna inanıyorum.” diye belirtti.

Pekala ya sizce metaverse düşünüldüğü kadar büyük bir platform haline gelecek mi? Fikirlerinizi yorum kısmında veya SDN Forum’da paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu