BilimTeknoloji

2022 Kia Carens tanıtıldı: Dizaynda crossover esintileri

Geçtiğimiz haftalarda ipucu görselleri paylaşılan 2022 Kia Carens bugün resmi olarak tanıtıldı. Yenilenen Carens, özünde bir minivan ancak dizaynıyla ve yerden yüksekliğiyle crossover’lara göz kırpıyor.

Yenilenen Kia Carens özellikleriyle neler sunuyor?

2022 Kia Carens, selefine nazaran çok daha çağdaş görünüyor. Yuvarlak sınırlar yerine daha keskin çizgilere sahip olan modelin ön kısmında bölünmüş far tasarımı karşımıza çıkıyor. Tamponun neredeyse tamamını kaplayan merkez havalandırmanın kenarlarında ise bumerang halli sis lambaları dikkat çekiyor. Artta ise uzunluktan boya uzanan yeni stop kümesini görüyoruz. Dizaynın genelinde siyah plastik eklentiler ve çokça krom süsleme göze çarpıyor.

Yenilenen model, Kia Seltos ile birebir platformu kullanıyor. 4540 mm uzunluğa, 1800 mm genişliğe, 1700 mm yüksekliğe ve 2780 mm aks arasına sahip. Bu da onu selefine kıyasla biraz daha büyük bir model haline getirirken, bilhassa aks uzaklığındaki artışın daha ferah bir ömür alanı sağladığını söylemek mümkün.

2020 Kia Carens’in ömür alanı da eskiye nazaran çok farklı. Büsbütün dijital gösterge paneli, 10.25 inçlik dokunmatik multimedya ekranıyla kombine edilmiş. Öte yandan klima vb. denetimler için fizikî tuşlar da konsoldaki yerini almış. Ambiyans aydınlatması, hava filtresi, havalandırmalı ön koltuklar, OTA güncelleme takviyesi, 8 hoparlörlü Bose ses sistemi ve sunroof da yeni Carens’in sahip olduğu donanımlar ortasında.

Farklı sürüş modlarına sahip 2022 Kia Carens’da standart özellik olarak fren dayanak sistemi, yokuş kalkış ve iniş denetimi bulunuyor. Ekstra fiyat karşılığı ön park sensörleri ve otomatik silecekler üzere özellikler de listeye dahil edilebiliyor. Kia Carens’in üç sıra koltuklu ömür alanında 6 yahut 7 koltuk konfigürasyonları mevcut. 6 kişilik versiyonda ikinci sıra koltuklar kaptan koltuk olarak geliyor.

Motor seçenekleri

Kia Carens’ın kaputu altındaki seçenekler 115 beygir güç ve 144 Nm tork üreten 1.5 litre atmosferik ile başlıyor. Buna ek olarak 140 beygir güç ve 242 Nm tork üreten 1.4 litre turbo akaryakıtlı ünite de tercih edilebiliyor. Dizel tarafında ise 115 beygir güç ve 250 Nm tork üreten 1.5 litre ünite mevcut. Atmosferik motor yalnızca 6 ileri manuel şanzımanla kombine edilebiliyor. Turbo akaryakıtlı ünite 7 ileri çift kavramalı şanzıman opsiyonuna sahip. Dizel ünite ise 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanla satın alınabiliyor.

2022 Kia Carens, önümüzdeki yılın birinci çeyreğinde Hindistan ve başka pazarlarda satışa sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu